Udhetim & Turizem

Parku Kombëtar Galicica, ndërmjet liqenit të Ohrit dhe atij të Prespës, është një thesar i biodiversitetit, nga jovertebrorët tek rrëqebulli i supermbrojtur. Janë vende me vlerë për t’u vizituar edhe për shkak të memories historike dhe arkeologjike, në gjurmët e Aleksandrit të Madh Maqedonia është një nga ato emra magjikë,

Ishulli më mistik i Dodekanezit, i lidhur me Apokalipsin e Shën Gjonit, ofron një pushim të ndryshëm nga panorama egjeane: ndërmjet jetës elegante të Koras, dhe një gjerdani plazhesh që të lënë pa frymë, disa prej të cilave të pabanuara edhe në gusht Nga tarraca e Jimmy’s Balcony, pamja shtrihet

Më i famshmi i qyteteve baske ka merituar këtë vit titullin e Kryeqytetit Europian të Kulturës. Dhe feston me një kalendar që nxjerr në pah pikat e forta: gastronominë, kinemanë, artin dhe arkitekturën Restoranti është i zhytur në një muzg të përhershëm, muret e zinj thithin dritën e emetuar nga

  Në orën dhjetë të mbrëmjes “Gare de Lyon” në Paris, është i përmbytur nga njerëzit. Çanta shpine, dhe shtroje për gjumë mbulojnë dyshemenë. Shumica janë të rinj, por ka edhe çifte në moshë, dhe disa familje. Atmosfera është e gëzuar, festive. Ka nga ata që luajnë në kitarë, dikush

Gjermania feston ligjin për birrën, Britania e Madhe 400-vjetorin e vdekjes së Shekspirit. Ja disa nga ngjarjet dhe vendet më interesante për t’u vizituar në vitin 2016 në Evropë Evropa është kontinenti më i vizituar në botë. Kjo del nga statistika që publikon çdo vit Organizata Botërore e Turizmit e

Në rrugëtimin e tyre turistik nga Ballkani në Balltik, Kevin Rushby dhe familja e tij mbërrijnë në Shqipëri – dikur një vend i paarritshëm. Sot i egër, ekscentrik dhe i adhurueshëm. Nga varri i mbretit ilir, tek mrekullia e Linit, buzë Liqenit të Ohrit, dhe deri tek lakrori i Dardhës