Udhetim & Turizem

Lonely Planet sapo ka nxjerrë listën e dhjetë destinacioneve me raportin më të mirë çmim/kënaqësi për vitin 2018. Në krye të listës? Estonia. Konkretisht, kryeqyteti Talin. Me vendndodhje pak mbi Letoni dhe në kufi me Detin Balltik, Letonia nuk është ekzaktsisht një destinacion i ngrohtë. Sigurisht, është një vend ku

1. Malet Rainbow, Kinë Këta male të bukur të pazakontë janë të vendosura në Zhyangye Danxia Landroms Park Gjeologjik në Kinë. Siç tregon emri i tyre në mënyrë të qartë, ata duken si një ylber i pikturuar në një model të valëzuar. Përzierja e së verdhës, së kuqes, së gjelbrës

Është një nga destinacionet më të preferuara të turistëve dhe kjo gjë nuk ndodh pa arsye. Bukuritë dhe vlerat arkeologjike të Apollonisë nuk mund të vihen në dyshim. Nga ana tjetër, lehtësia e mbërritjes në park është një faktor tjetër ndihmës që i ka shtuar turistët në këtë zonë të

Dan Buettner është eksplorues i ‘National Geographic’ dhe autor i librit “The blue Zones of Happiness: Lessons from the ëorld’s Happiest People”. Ai kësaj radhe ka shpjeguar se përse Danimarka vazhdimisht futet në listën e shteteve më të lumtura në botë, transmeton Telegrafi. Fillimisht duhet të kemi parasysh se danezët

Që nga bukuria e arkitekturës së tij, ushqimi i shijshëm, e deri tek mundësitë e shumta për të eksploruar mbi artin, kulturën dhe historinë, arsyet se pse mund të biesh në dashuri me Parisin janë të shumta. Në zemrën e qytetit kalon lumi Seine, i njohur në shekuj për shkak

U shpall jo më kot qyteti më i vizituar nga turistët në sezonin e verës që lamë pas. Është ndër të paktat qytete që kur e viziton, të fal atë kënaqësinë e munguar nëpër rrugët plot kaos e trafik të kryeqytetit, apo të qyteteve të tjera të mbipopulluara në Shqipëri.