Teknologji

Automjetet personale të fluturimit kanë qenë një ëndërr shkencore për dekada, por një kompani kineze duket se ka ndërtuar një të tillë. Ehang 184 është përshkruar si avioni i parë autonome i pasagjerëve në botë dhe ishte këtë javë në një ekspozitë në qytetin Tongxiang në provincën Zhejiang të Kinës

Një kompani izraelite e quajtur  ‘Corephotonics’ ka hedhur dje në gjyq kompaninë Amerikane “Apple”, duke e akuzuar atë për shkelje të patentave ligjore që mbahen nga Corephotonics. Corephotonics, është një nga prodhuesit e teknologjisë të kamerave me dy lente dhe  pretendon se kamerat e iPhone 7 Plus dhe iPhone 8

Javën e kaluar, Kancelari Philip Hammond njoftoi se në Buxhetin e Vjeshtës do të ketë një paketë prej 500 milionë dollarësh investimesh në iniciativa të teknologjisë, duke përfshirë zhvillimin e inteligjencës artificiale, si robotët. Por sipas një studimi i cili është kryer në 47 vende nga instituti global McKinsey del

Instagram po teston fshehurazi një opsion të ri që shumë përdorues kanë qenë duke pritur prej disa kohësh. Rrjeti social thuhet se është duke punuar në një buton “regram”, i cili do t’i lejojë përdoruesit e tij të ndajnë postimet e njerëzve të tjerë me një klik të vetëm. Ashtu

Facebook së fundmi ka paralajmëruar përdoruesit e tij se do i mbylli llogaritë e tyre në këtë aplikacion  nëse ata  nuk ngarkojnë një foto ‘të qartë’ të fytyrës së tyre. Sistemi i ri i verifikimit të identitetit është përpjekja më e fundit e rrjetit social për të frenuar përhapjen e

Bëhet fjalë për një software për të shpëtuar jetë njerëzore. Një teknologji me zbulim proaktiv të një inteligjence artificiale do të skanojë të gjitha mesazhet e Facebook-ut në kërkim të mendimeve vetëvrasëse dhe kur është e nevojshme do t’i dërgojë përdoruesit në risk burime të shëndetit mendor ose miqve të