Speciale

Frika, kontrollit i informacionit dhe çrregullimet e personalitetit, të gjitha luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e një populli nën zgjedhë, thonë ekspertët Diktatorë si Kim Jong-Il, i kontrollonin njerëzit përmes frikës dhe privimit. Kontrolli mbi informacionit është gjithashtu i rëndësishëm, në mbajtjen e një populli të shtypur. Imazhet

E para fotografi e njohur e një ceremonie inaugurimi, ai i James Buchananit në vitin 1857. Inaugurimi i Abraham Lincolnit në vitin 1861 ndodhi përpara Capitolit, që ishte ndërtuar vetëm pjesërisht. Një turmë sheh teksa pjesëtare të Partisë Kombëtare të Grave protestojnë në Shtëpinë e Bardhë gjatë inaugurimit të dytë

Sa kohë kemi që përpiqemi për të biseduar me alienët? Në të vërtetë, vetëm që nga viti 1974, vit kur u dërgua mesazhi i parë në hapësirën ndëryjore. Ky ishte mesazhi Arecibo. A jeni aty, Alienë? Jemi ne, Toka. Në vitin 1974, astrofizikani Frank Drake kishte një ide. Në thelb,

Nga Aurenc Bebja, Francë – 14 Janar 2017 Deklarata në vijim është botuar të martën e 29 prillit 1913 në faqen e gjashtë të gazetës franceze “Le Temps”, me qendër në Paris. Ismail Qemali, asokohe kryeministër i përkohshëm i qeverisë shqiptare, gjendej në kryeqytetin francez dhe përfiton nga rasti t’i

Të ftohtit të hyn deri në kockë. Megjithatë Laurent Salles vazhdon të shpërndajë fletëpalosje në tregun e përjavshëm: në to shihet Marine Le Pen, kryetarja e Front National, shkurt FN. Katër vjet më parë, Salles ishte një anëtar i thjeshtë i konservatorëve të djathtë. Kurse tani është ai është pjesë

Herët a vonë kjo u ndodh të gjithëve. Vjen një kohë në jetë, kur e kuptojmë se duhet të ndryshojmë, duhet të marrim një tjetër drejtim, pasi ajo që kemi bërë deri tani thjesht nuk funksionon, apo na çon drejt një qorrsokaku. Por, të qënit të vetëdijshëm për nevojën e