Magazine

Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek

Aktorja Gwyneth Paltrow ka thënë se e do ende shumë ish të fejuarin e saj Brad Pitt, për faktin se kishte kërcënuar të vriste manjatin e kinemasë Harvey Weinstein, pasi Paltrow i kish thënë Brad se Weinstein e ksihte ngacmuar seksualisht. Gwyneth, që ishte 22 vjeç në atë kohë, ishte

Katerina II e Rusisë (1729-1796) ishte një nga sundimtaret më të forta të historisë. Pasi u martua në familjen Romanov të Rusisë, ajo gjeti veten pjesë e një grushti shteti për të rrëzuar burrin e saj dhe hipur në fron. Arritjet e mbretërimit të saj, që zgjati 34 vjet, shpesh

Google nderon me një doodle 101 vjetorin e lindjes së Heinz Sielmann, një dokumentarist dhe biolog gjerman që u bë i njohur për filmat që pasqyronin jetën e egër.  Njihet gjithashtu edhe si “zotëria qukapik” për një nga dokumentarët në të cilën rrëfeu jetën e zogjve, e cila nuk ishte

Në koncertin e mrekullueshëm që mbajti mbrëmjen e 1 Qershorit, këngëtari dhe kompozitori shumë i taletuar, në të njëjtën kohë dhe krenaria e gjithë shqiptarëve, në njërin nga prezantimet që iu bënte këngëve të tij tha:”Këtë këngën e kam bërë për ju”. Bëhet fjalë për këngën e lançuar me albumin

Ohri i ka rrënjët në parahistori. Fisi ilir i enkelejve e ndërtoi vendbanimin e parë me emrin Lyhnidos. Ata banonin në këtë rajon që përfshinte liqenin e Ohrit dhe trevat rreth tij. Pas vitit 148 , qyteti u bë pjesë e Perandorisë Romake. Më 29 dhe 30 maj të vitit 526, Lyhnidosi u shkatërrua nga një tërmet i