Kinema & TV

Vite para se të bëhej shumë i famshëm, sidomos së fundmi, me martesën e tij me Amal, 54-vjeçari George Clooney pozonte për fotografin Kevin Wilkes. Në fotot promocionale të vitit 1989, aktori i Ocean’s Eleven është shumë larg atij të sotmit. Me flokë kaçurrela, me një xhaketë të lirshme dhe

Njëmbëdhjetë. Kaq është numri i viteve të prodhimit të Karol, marrë nga romani me të njëjtin titull i Patricia Highsmith, publikimi i të cilit në 1952 u pengua për shkak se fliste për homoseksualitetin femëror, aq sa u shndërrua dhe në kult të komunitetit lezbik. Për fat janë Film 4

Berlini i ndarë gjatë kohës së Luftës së Ftohtë është skenari i filmit më të fundit të Stiven Spielberg, me protagonist Tom Hanksin. Për më shumë se tridhjetë vjet, ura Glienicke njihej me emrin “ura e spiunëve”. Ishte pikërisht ura që bashkonte Berlinin perëndimor me Postdamin në Gjermaninë lindore, në

Rikthehet seriali më i piratuar i të gjitha kohërave dhe me mbi 14 milion ndjekës në Facebook. Dhe me shumë fytyra të reja Për rikthimin e “Game of Thrones” flasin para së gjithash shifrat: në HBO secila seri kushton 6 milion dollarë, për realizimin e serialit punojnë mbi 700 persona

“Bota është një skenë e madhe dhe të gjithë gratë dhe burrat janë aktorë”. Fjalë që do i dëgjoni në filmin Birdman – një prej favoritëve për të fituar sot Cmimin Oscar, me regjisor Alejandro Gonzales Inarritu, i njohur për filmat 21 gramë dhe Babel, që ofron sfidën teknike të

Tom Brook Hollivudi përdor shpesh stereotipet kur paraqet keqbërësit në filma – por pse vallë duan ta largojnë një pjesë jo të vogël të audiencës? Nga një ish operativ sadist i KGB-së në filmin “The Avengers”, tek “The Russian Evildoers” dhe në “A Good Day to Die Hard”, këto kohët