Kinema & TV

Kumbari, pjesa e dytë (1974) Robert De Niro bëri një audicion për të interpretuar Sonny Corleone në pjesën e parë të sagës, por roli ishte për James Caan. Megjithatë Coppola-s i bëri shumë përshtypje interpretimi i aktorit të “Rrugë të këqija”, saqë vendosi t’i japë rolin e të riut Vito

Nëse në 7 shtator keni ditëlindjen po ju propozojmë një plan romantik, një përvojë religjoze. Shkoni në kinema për të parë filmin “Murgesha”, një nga filmat horror më të shumëpritur për vitin 2018 së bashku me “Një vend i qetë”, “Hereditary” ose “Suspiria”. Pas suksesit të kritikës dhe publikut vitin

Materiali i përket filmit “Jetë Rebele” i vitit 1961 me regjisor John Huston  dhe që besohej e prishur pas prerjes së filmit. Charles Casillo e gjeti këtë xhirim pas një kërkimi për librin e tij “Marilyn Monroe: The Private Life of a Public Icon”. Materialin e ruante Curtice Taylor, djali

Në maj të 2014 dy vajza me moshë 12 vjeç, Anissa Weier dhe Morgan Geyser goditën me thikë një shoqe klase 19 herë në lokalitetin e Waukesha në Wisconsin. Për fat të mirë vogëlushja arriti të mbijetonte falë ndërhyrjes së një çiklisti që po kalonte në atë zonë. Kur u

Ka artistë që për arsye të ndryshme gjenialiteti u njihet fillimisht në kultura të tjera të largëta se sa në atë të tyre. Ky është rasti i regjisorit suedez, Ingmar Bergman që në vitin 1952 me 10 filma fitoi çmimin e parë ndërkombëtar për “Rini, thesar i mrekullueshëm” në festivalin

Karikaturisti amerikan, Stephen Ditko bashkëkrijues i Spiderman-it si dhe i heronjve të tjerë vdiq në moshën 90 vjeçare këtë të shtunë. Policia e Nju Jorkut informoi se u gjet në apartamentin e tij 29 qershor dhe ende nuk është konfirmuar shkaku u vdekjes. Lindi në 1927 nëJohnstown, Pensilvani, Ditko punoi