Shendeti

Pirja e duhanit është kthyer tashmë në një ‘trend’. Nuk kalon dot nëpër lokale, ku të mos shohësh të rinj e të moshuar që konsumojnë cigare, shpesh duke menduar se po i bëjnë mirë shëndetit të tyre. Kënaqësia që marrin prej konsumit të duhanit, vlen më shumë se shëndeti dhe

Konsumi i alkoolit është shumë i lartë, sidomos në radhët e të rinjve në vendet e zhvilluara. Ky është dhe shkaku kryesor i incidencës më të lartë të steatozës alkoolike dhe cirrozës në mëlçinë e konsumuesve të rregullt të alkoolit. Dëmet prej tij shkaktohen më së shumti në mëlçi, tru

Dihet se konsumimi i verës është i mirë për zorrën dhe zemrën për shkak të polifenoleve. Tani një grup shkencëtarësh nga insituti i kërkimeve në shkencën e ushqimit kanë publikuar një studim në “Journal of Agricultural and Food Chemistry” që sinjalizon se kjo pije ka efekte edhe për shëndetin oral.

Ka shumë informacione  të rreme për tumoret : nëse disa prej tyre mund të jenë të padëmshme, të tjerët mund të ndikojnë negativisht në sjelljen e njerëzve. Më poshtë po sjellim  disa qartësime rreth këtyre  informacioneve : Asnjë sëmundje si tumori  nuk është subjekt i miteve dhe besimeve. “Disa vite

Fruti i mollës ka shumë vlera ushqyese. Molla përmban vitaminat A, B dhe C. Gjithashtu përmban sheqer, hekur, natrium, acetaldehid, fosfor etj. Ndikimet e saj pozitive në organizëm janë të shumta. Molla lehtëson jashtëqitjen. Në personat që vuajnë nga konstipacioni, rekomandohet të marrin mollë herët në mëngjes, si dhe përpara

Smartfonët ose telefonët inteligjentë janë kthyer në aparate të domosdoshme për ne. Shkojmë me ta kudo, madje edhe në banjo dhe sigurisht flemë me ta, i vendosim në komodinën e gjumit dhe rrallë i fikim. Cilat janë rrreziqet e të fjeturit me celular ndezur? Sipas një studimi të publikuar në