Shendeti

Nëse pini kafe çdo mëngjes, ju jeni një nga miliarda tifoza të kafesë në mbarë botën. Më shumë se 2.25 miliardë kupa kafeje konsumohen çdo ditë, gjë që vërteton se sa popullore është ajo. A dini aq sa duhet për këtë pije? Dëshirojmë të ndajmë disa fakte interesante rreth një

Uji është një nga lëngjet më të rëndësishëm, të cilin duhet ta konsumojmë për të shuar ndjesinë e etjes. Etja lind në hipotalamus si pasojë e nxitjes së osmoreceptorëve nga rritja e përqendrimit të kripërave në gjak. Vetëm përmes pirjes së ujit ne mund të ndalojmë ndjesinë e etjes dhe

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”. Ajo sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin. Nëse keni një ose

Shalqiri është një nga frutat e stinës së verës dhe në kushtet e klimës së Shqipërisë, ne kemi fatin ta konsumojmë nga vetë tokat tona. Përmban vlera të padiskutueshme shëndetësore dhejanë mjaft dietetikë, edhe pse disa mendojnë të kundërtën. Energjia që i jep organizmit tonë konsumi i shalqirit nuk i

Kohët e fundit disa studime kanë treguar rrezikun e konsumit në sasi të madhe të kripës, por tani një studim i ri i realizuar nga ekipi i departamentit të mjekësisë në Brigham Women Hospital konfirmon se konsumi i ushqimeve shumë të kripura rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Sipas shkencëtarëve

Refluksi gastroezofageal është kalimi i ushqimit mbrapsht nga stomaku drejt ezofagut, ku në këtë të fundit ndodhin edhe ndryshime inflamatore si pasojë e dëmtimit të mukozës prej lëngut gastrik. Normalisht ne të gjithë kemi disa episode refluksi në ditë, por kur ato bëhen të shpeshta, ato dëmtojnë mukozën ezofageale duke