Shendeti

Shegë është një burim i pasur i acidit ellagjik, një substancë e nxjerrë në dritë nga studimet dhe gjithashtu e pranishme tek mjedrat, luleshtrydhe dhe arra. Dhe është ky acid që do të shkaktonte vdekjen e qelizave të kancerit. Punica është një gjini e bimëve të familjes së Punicaceae (ose

Migrena është një sëmundje nervore e shoqëruar me luhatje midis ngushtimit dhe zgjerimit të enëve të gjakut që furnizojnë trurin me gjak. Edhe pse kërkimet vazhdojnë ende për të gjetur shkaktarin e vërtetë të migrenës, akoma nuk është gjetur shkaku i vërtetë i saj. Mendohet që problemi qëndron në sistemin

Nga Claire Rostron Organizata Botërore e Shëndetësisë, vlerëson se numri i njerëzve me diabet në mbarë botën është 422 milionë. Midis viteve 1980- 2014, numri i njerëzve me këtë sëmundje pothuajse u 2-fishua. Pavarësisht prevalencës së lartë të sëmundjes, shpesh ajo keqkuptohet. Ja cilat janë disa nga keqkuptime më të

Nga Yasemin Saplakoglu Çikago – Ngrënia në orët e vona të mbrëmjes, mund të dëmtojë seriozisht shëndetin e zemrës, sugjeron një studim i ri. Hulumtimi, i prezantuar më 10 nëntor në takimin vjetor të Sesionit Shkencor të Shoqatës Amerikane të Zemrës, zbuloi se konsumi i ushqimit më vonë gjatë mbrëmjes,

Salçiçet janë ushqimi më i njohur i shpejt në Amerikë dhe vetëm atje konsumohen rreth 7 miliardë salsiçe gjatë verës.Por, pavarësisht se sa i shijshëm është ky ushqim, salçiçet janë me të vërtetë shumë të dëmshme për shëndetin. Zakonisht ato prodhohen nga mishi pulës, mishi i lopës dhe i derrit,

  Blerina Bombaj, dietologe 1. Respektoni ushqimin (mendoni origjinën dhe rrugëtimin e tij dhe mos e merrni si të mirëqenë!). 2. Përfshini të gjitha shqisat gjatë të ngrënit. 3. Shikoni me kujdes sasinë e ushqimit që do të konsumoni. Mos përdorni pjata të mëdha. 4. Bluani mirë ushqimin. Merrni frymë