Shendeti

Duke krahasuar zakonet e të ushqyerit dhe metabolizmin, nevojat ushqyese dhe energjitë ndryshojnë në varësi të moshës. Ushqimi i duhur për moshën tuaj mund t’ju ndihmojë në një shëndet më të mirë. Duket e komplikuar, por nuk ka asgjë shqetësuese apo kufizuese. Është vetëm për tu siguruar që po merrni

Bananet janë fruta ushqyese që marrin pjesë në rolin e kujdestarit të shëndetit tonë. Të pasura me vitamine, minerale dhe fibra, ky frut i verdhë tropikal përveç shijes së ëmbël sjell edhe shumë përfitime. Ushqim i shijshëm me vetëm 100 kalori, mënyrë natyrale për zbukurim të lëkurës, ilaç kundër të

Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Kokrrat e Trëndafilit të Egër thahen dhe janë të gatshme për të përcjellë të gjitha vlerat e tyre të pakrahasueshme tek njerëzit, kryesisht në formën e çajit. Me qindra familje shqiptare e

Deri më tani përpjekjet për të krijuar një pilulë kontraceptive mashkullore që të jetë me të vërtetë efektive kanë dështuar. Pjesa më e madhe funksiononin duke sjellë ndryshime hormonale tek meshkujt dhe se kishin shumë efekte anësore deri sa shkaktonin edhe dëme të pariparueshme në fertilitetin e mashkullit, madje provokonin

Të gjithë e dimë se uji me limon është i shëndetshëm për ne. Është plot me vitaminë C dhe i shkëlqyeshëm për shëndetin në përgjithësi. Nëse pini një gotë me lëng limoni, atëherë duhet t’i dini edhe këto përfitime prej tij: Uji me limon mund t’ju ndihmojë të shëroni aknet.

Ftoi është frut i vendeve të ngohta dhe përdoret për shumë arsye.  Njerëzit e përdorin ftoin si frut organik ose si pluhur, ekstrakt apo çaj për problemet si gripi, ftohja, dhimbjet e barkut, inflamacioni gastrointestinal etj. Nga ana tjetër, farat e tij përdoren gjerësisht në mjekësi për prodhimin e medikamenteve