Analiza

Pas disa ditësh trazira, tensionet në Ukrainë u rritën shumë sot teksa Rusia nisi stërvitje të reja ushtarake, pasi forcat ukrainase vranë pesë militantë prorusë. Ministria e Brendshme e Ukrainës tha se forcat ukrainase vranë pesë militantë gjatë operacioneve për të hequr barrikadat në rrugë që janë ngritur përreth qytetit

Christopher R. Hill Ish Ndihmës Sekretar Shteti i SHBA, ish Ambasador i SHBA në Irak, Korenë e Jugut, Maqedoni dhe Poloni. I dërguar Special i SHBA në Kosovë, negociator i Marrëveshjeve të Paqes të Dejtonit Aneksimi i Krimesë nga Rusia dhe kanosja ndaj Ukrainës duket se po shënon fundin e

Sapo u fut në Shtëpinë e Bardhë, në vitin 2009, Barak Obama dërgoi Sekretaren e tij të Shtetit, Hillary Clinton në mision në Azi, dhe i rezervoi kryeministrit japonez, Taro Aso, nderin e vizitës së parë zyrtare të presidentit të ri të SHBA. Një hapje drejt lindjes, që bëri menjëherë

Larry Summers President Emeritus dhe Profesor në Universitetin Charles W. Eliot University, Profesor në Universitetin e Harvardit dhe ish Sekretar i Thesarit i SHBA Po ta mendoni mirë, 2014-a është një vit përvjetorësh. Eshtë 100-vjetori i 1914-ës, një moment kur bota nuk diti të vetëkontrollohet dhe e pagoi këtë “keqadministrim”

Roger Cohen A ka të drejtë Andranik Migraniani? Drejtori i një think tank-u shumë pranë Vladimir Putinit shkruajti këtë përgjigje, ndaj kritikëve që e krahasojnë presidentin rus me Adolf Hitlerin dhe atë që ish diktatori nazist bëri shumë kohë më parë: “Duhet bërë dallimi mes Hitlerit para 1939-ës dhe Hitlerit

Anne Applebaum Në imagjinatën e Perëndimit, fjalët “luftë” dhe “pushtim” bartin konotacione të qartë. Nga librat, filmat dhe televizioni, kemi mësuar se ngjarje të tilla përfshijnë përdorim tankesh, avionësh dhe artilerie, si dhe ushtarë me uniforma, armë të përparuara, komunikime të sofistikuar. Duken si pushtimi i Irakut apo, për të