Analiza

Roger Myerson* A ka ndonjë armë të fshehtë Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin? Duket sikur, me një të tundur të dorës në Kremlin, ai mundet të bëjë që turmat e secesionistëve të mblidhen në rrugët e Ukrainës lindore, turma që në një farë mënyrë kanë autoritet të mjaftueshëm lokal për

DANIEL HENNINGER Perëndimi nuk e humbi Ukrainën, një shtet i pavarur me 45 milionë banorë. Ai thjeshtë e la të ikë. Sipas deklaratës së Shtëpisë së Bardhë, pas nisjes së trazirave në Ukrainën lindore “Shtëpia e Bardhë përsërit se nuk ka në plan të japë asistencë letale për të ndihmuar

Minxin Pei* Kriza e Ukrainës ka lënë përreth vetes vetëm humbësa. Perëndimi u gjend pothuajse i pafuqishëm përballë një Rusie revanshiste. Qeveria e Kievit nuk ka mundur të bëjë gjë tjetër, përveçse të asistojë në mënyrë pasive në aneksimin e Krimesë nga Putini, dhe po mundohet shumë për të frenuar

Jeff Stein Eshtë një rrëfim i pazakontë për tre qytete, që nis në Damask, vazhdon në Uashington dhe përfundon tragjikisht në një burg të Havanës. Personazhet kryesorë duken si të nxjerrë nga një triller spiunazhi i Luftës së Ftohtë, spiunë amatorë të gjendur në mesin e një tjetër komploti të

Fushata elektorale europiane nuk pati një fillim ngazëllyes. Dhe as fundi nuk do të jetë i tillë. Megjithatë, nuk ka një mungesë temash: Si do të ishte në gjendje Europa të mbronte vetveten, nëse do të prishej aleanca me SHBA? Si do të mundej të rikthente dinamikat e rritjes ekonomike

Fareed Zakaria Gjatë 2 muajve të fundit, kemi parë atë që dukej si një version në miniaturë i Luftës së Ftohtë, mes Perëndimit dhe Rusisë. Shumë njerëz kanë pyetur: “Si mbërritëm deri këtu?” A ishte i pashmangshëm ky konfrontim, apo mos Perëndimi u tregua që në fillim i pakujdesshëm me