Analiza

Plot 13 avionë janë zhdukur papritur nga radarët, për rreth 25 minuta, në dy raste të ndara, teksa fluturonin mbi hapësirën ajrore austriake. Incidentet kanë ndodhur më 5 Qershor dhe 12 Qershor, në atë që po konsiderohet si një ngjarje në rrethana “të paprecedenta”, teksa të dhënat e fluturimit janë

Një kërcyese helikopteri nuk mund të ketë qenë pjesa më e veçantë e dhuratës që ish presidenti George H.W Bush e mori të enjëten për datëlindje. Bush gjithashtu mori edhe një telefonatë personale dhe dhuratë nga presidenti rus Vladimir Putin. Këtë e konfirmoi edhe zëdhënësi i tij për media Jim

TOSHIKI YAZAWA Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Leon Panetta ka paralajmëruar vazhdimisht për një “Pearl Harbor” të dytë kohët e fundit, duke përmendur goditshmërinë e Amerikës nga sulmet kibernetikë prej Kinës. Në fakt, Kina është duke zgjeruar tashmë objektivat amerikanë për sulmet e vet kibernetikë, që deri më tani janë

Një rrëfim i jashtëzakonshëm, që tregon se fatet e Ukrainës, deri sot nuk janë përcaktuar ne protesta si ato te Majdanit, apo ne institucione si Parlamenti, por ne vilat luksoze te oligarkeve… Do të ishte një punë e vështirë, por mund të bëhet. Duke i monitoruar sistematikisht karrierat e njerëzve që e

Valbona Zeneli Profesore e studimeve mbi sigurinë kombëtare në Qendrën Europiane për Studime mbi Sigurinë “George C. Marshall” Kina është një magnet për kompanitë europiane. Me një vëllim tregtar prej pothuajse 600 miliardë dollarësh, dhe një defiçit tregtar ndaj Kinës prej afro 150 miliardë dollarësh, Bashkimi Europian është partneri më

Militantët: Kemi hesape për të larë. Obama: Nuk përjashtoj asgjë. Një zyrtar i lartë: Nuk do të ketë ushtarë në terren. Luftëtarët marrin qytetin e lindjes së Saddamit. Kurdët e Irakut marin kontrollin e qytetit të Kirkukut, shumë i pasur me naftë. Iraku i kërkon SHBA ndihmë për sulme ajrorë.