Analiza

Barriera që duhet të ndajë Shtetet e Bashkuara nga Meksika nuk është një shpikje e Donald Trump. Ka një listë të gjatë presidentësh, nga Nixon deri tek Obama, që ka vendosur t’i ndajë fizikisht të dyja vendet, duke ia bërë jetën të vështirë trafikut të drogës dhe emigracionit klandestin. Një

Nga Alireza Ahmadi Me njoftimin befasues të tërheqjes së forcave amerikane nga Siria, dhe në një masë më të vogël, shpalljen e një tërheqjeje të rreth 7.000 trupave amerikane nga Afganistani, shumë kritikë intervecionistë që kishin toleruar sulmet e paefektshme të Donald Trumpit kundër Asadit dhe bisedimet e paqes me

Nga Jean-Marc Vittori Paris – A kishin realisht ndërmend t’i vinin flakën Francës, vetëm për disa cent më shumë? Më shumë se 8 javë pas fillimit, revolta e “Jelekëve të Verdhë”, duket ende e vështirë të kuptohet. Për ekstremistët e të gjitha kampeve, të cilët shkaktuan më gëzim zjarret, dukej

Nga Harold James Si shtëpia e Perandorisë Romake dhe e Rilindjes, Italia ka qenë prej kohësh në ballë të zhvillimeve kulturore në Europë dhe Eurazinë Perëndimore. Por ajo ka shërbyer gjithashtu prej kohësh, si një shembull i rënies politike. Libri klasik i historianit britanik Eduard Gibon “Historia e perëndimit dhe

Cilët janë kandidatët? Yulia Tymoshenko përpara, por nuk ka asnjë favorit Zgjedhjet presidenciale të 31 marsit 2019 në Ukrainë do të influencohen nga kriza me Rusinë dhe nga pakënaqësia e elektoratit me situatën ekonomike, por edhe prej menaxhimit politik, pas vitit të trazuar 2014, kur protestat e Euromaidanit çuan në

Nga Gideon Rahman A mund të jetë 2019-a, viti kur populizmi do të marrë tatapjetën? Në vitin 2016, votat për Brexit dhe Donald Trump, i habitën institucionet politike në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e BAshkuara. Por viti 2019, është një shans i mirë për të qenë koha kur projekti