Shkence

Kjo mumje u gjet në vitin 1983 në Bazilikën e San Domenico Maggiore, në Napoli. I përket një fëmije me moshë 2 vjeçare që vdiq rreth vitit 1569. Analizat e kryera në kohën e zbulimit sinjalizuan se vogëlushi mund të jetë prekur nga lija. Tani provat e ADN-së mbi mbetjet

Samsungu prezantoi The Wall, një televizor modular me microLed, i cili lejon një definicion më të mirë në ngjyra dhe tone më ndriçuese dhe të zezë më të thellë.  Me teknologjinë microLed nuk kërkohet mekanizmi i ndriçimit në panel, meqë  çdo Led i vogël ka një aftësi për të qenë

Nasa informoi se astronauti John Young, njeriu i nëntë që mbërriti në hënë dhe që udhëtoi 6 herë në hapsirë me programet Géminis, Apollo dhe anijen hapsinore, vdiq në moshën 87 vjeçare. Young vdiq këtë të premte si pasojë e një pneumonie. Nasa dhe bota humbën një pioner. “Karriera e

Karriket e zyrave të Campusit të ri të Apple kushtojnë sa një iPhone. Janë zgjedhur personalisht nga dizajneri i Cupertinos, Jonathan Ive, me koston e pothuaj 1200 dollarëve. Karriket janë minimale, karakteristika estetike që janë privilegjuar gjithmonë nga Ive. Projekti i Apple Park që mund të mbajë afro 12000 persona,

Samsung provon afrimin me iPhone X me Exynos 9, procesorin e pritur në Galaxy S9 që duhet të nxirret në Kongresin Botëror të Teknologjisë Barcelonë. Funksionet e procesorit kujtojnë ato të mollës së fundit të Apple, duke përfshirë një lloj Face ID dhe Animoji. Për shembull, shfaqet zbulimi i thellësisë

Panairi teknologjik më i madh në botë, CES do të hapë dyert e tij nga data 9 janar deri në 12 janar në Las Vegas. Në datat 7 dhe 8 do të ketë konferenca për shtyp. Ky takim ka 50 vite që zhvillohet dhe tërheq inovatorët, liderët dhe sipërmarrjet e