Horizonti.al

Mary E. White, Mary E. White, Mary E. White e thërrisnin, por nuk ishte ky rasti. Pavarsisht se e përsërisnin Mary E. White e kishte të pamundur të kujtonte. Ajo nuk kujtonte as emrin e atij që e vizitonte, pikërisht ajo që për dekada kujtonte gjëra që kishte studiuar apo

Deri më tani besohej se kur prodhohej një inflamacion në tru (i shkaktuar nga një iktus ose nga një meningit, apo edhe nga ndonjë lloj tjetër infeksioni) qelizat e sistemit imunitar mbërrinin aty nga palca e kockave të tibias ose të krahut si dhe duke ndjekur rrjedhën e gjakut. Tani

Dihet mirë se shkencëtarët janë një lloj vërtetë i çuditshëm. Në fund të fundit, duhet të jesh pakëz ndryshe për të ndjekur ide, tek të cilat askush tjetër nuk beson. Shumë shkencëtarë kanë patur personalitete ekscentrikë ose të ashpër, ndërkohë që të tjerët ishin dijetarë që nuk mundeshin t’i kuptonin

Nëse pastrimi i afrohet hyjnores, atëherë kjo është një pikë hyjnore. Shkencëtarët nga “Vienna University of Technology” njoftoi dje se kishin krijuar pikën e ujit më të pastër në botë. Ky ujë ultra i pastër mund të ndihmojë të kuptojmë sesi sipërfaqet vetëpastruese të tilla si ato të veshura me

Gjithçka nisi mëngjesin e 24 gushtit me reshje pluhuri dhe hiri të shoqëruara me lëkundje tërmetesh të lehta. Në ato momente banorët e Pompeit patën kohë të dilnin nga banesat dhe për të shkuar në breg. Të tjerë menduan se Vezuvi do të pushonte dhe mbetën në qytet për të

Sony njoftoi të enjten se qeni robot, Aibo që funksionon me inteligjencë artificiale do të jetë në tregun amerikan për festat e fundvitit me një çmim prej 2.899 dollarësh.  Sipas gjigandit të elektronikës së konsumit qeni mekanik i gjeneratës së gjashtë kombinon robotikën me sensorë të imazheve dhe inteligjencë artificiale,