Histori

Kalorësit e Templarë, ishin një grupim gati legjendar murgjërish luftëtarë, historia e të cilëve ka frymëzuar shumë tregime. Ata janë përmendur në filmin e njohur “Indiana Jones”, në Kryqëzatën e Fundit, si dhe në “Kodi i Da Vinçit”. Disa njerëz pohojnë se Frimasonët, të cilët janë në qendër të shumë

Nga Marco Margaritoff Incidenti i Shtegut Djatllov, shkaktoi vdekjen misterioze të 9 eskursionistëve të rinj, që u gjetën të pajetë në një situatë të rrëmujshme, të zhveshur, të dëmtuar rëndë, dhe me pjesë të zhdukura të trupave të tyre. Më 23 janar 1959, 9 eskursionistë të zonave malore të trajnuar

Seria: Rivalitetet më të egra ndërmjet vëllezërve apo motrave në histori Sot, gati çdo student i historisë e njeh Xhon Uilkes Bot. Tek e fundit, ai ishte vrasësi që qëlloi dhe vrau presidentin amerikan Abraham Linkoln, në prillin e vitit 1865. Megjithatë, para se të kryente atë atentat në Teatrin

Nga Hyjni S. Ceka Dita e Verës vjen nga thellësitë e shekujve iliro-arbëreshë. Ajo është festë e gjithë trojeve shqiptare. Më 14 mars, edhe në Skrapar të gjendesh, edhe mes Labërisë, në kodrat e Filatit e në Lug të Drinit, do të zgjohesh me tringëllimën e zileve e të këmborëve.

Seria: Njëzet vrasjet më të bujshme, në mesin e mafias amerikane Prohibicioni, ushqeu krimin e organizuar duke derdhur pasuri të paimagjinueshme në arkat e saj. Ai nxiti gjithashtu një cikël të përshkallëzimit të dhunës, mes fraksioneve të krimit të organizuar, duke konkurruar për një gllënjkë alkooli ilegal, që ishte gjithnjë

Seria: Faktet historike, që i keni mësuar gabim në shkollë Në mesin e shekullit XVIII në Londër dhe në qytete të tjera britanike, botoheshin rregullisht guida që e orietonin lexuesin drejt shtëpive publike dhe prostitutave të veçanta. Këto manuale, përmbanin në shumicën e rasteve atributet fizike të grave, shërbimet e