Foto

Rubrika: Fotografitë më të rëndësishme të historisë Kjo fotografi tronditëse tregon Quang Duc, një murg që i vuri flakën vetes në një rrugë të tejmbushur të Saigonit në 1963. Ai vdiq pasi protestoi për persekutimin e budistëve nga qeveria e Vietnamit Jugor. Regjimi ua kish bërë shumë të vështirë jetën

Ku të shkojnë? Janë në një burg në qiell të hapur. Në këtë fotografi, fëmijë palestinezë, me lot në sy, hipur në një kamion teksa largohen nga lagjet e tyre në kërkim të strehave më të sigurta (po a ka të tilla?), ndërkohë që bombardimet e izraelitëve vazhdojnë.

Gjithcka nisi me vrasjen e tre adoleshentëve izraelitë. Nuk dihet se nga kush. Më pas, një djalë palestinez u vra në shenjë hakmarrjeje dhe tani Izraeli dhe Palestinezët po luftojnë mes tyre në Rripin e Gazës. Pavarësisht thirrjeve për armëpushim, armët ende nuk kanë heshtur. Në këtë fotografi, tanke dhe

Banorë dhe të afërm përpiqen të gjejnë strehë gjatë një sulmi me raketë, në funeralin e ushtarit Meidan Maymon Biton, 20 vjec, në varrezën e qytetit jugor të Netivotit, të martën në 29 korrik. Ai ishte vrarë një ditë më parë kur një predhë mortaje e goditur nga Gaza goditi

Gjatë Luftës së Parë Botërore, lufta e llogoreve detyroi palët gjermane dhe franceze që të ndërtonin tunele poshtë pozicioneve të armikut. Këtu, shenjat e goditjeve të artilerive vazhdojnë të jenë të pranishme mes rrënojave të një fortese në Chemin des Dames, Francë, aty ku afro 30 mijë trupa franceze gjetën

Një karvan gamiljesh përshkon dunat e Marokut në shkretëtirën Erg Chebbi, në skajin më të largët të Saharasë. Përpara se të kapte këtë skenë, fotografi Rafal Ziejevski kishte udhëtuar për dy orë në shkretëtirë me gamilje dhe kish kaluar natën në një kamp berberësh. “Rrugës në kthim doja të shkrepja