Bota

Pas ditëve të tensionuara, Greqia dhe Eurogrupi kanë gjetur një marrëveshje e cila parashikon një zgjatje prej 4 muajsh të programit te ndihmës. Lajmi behet i ditur nga burime te BE. Fillimisht, Greqia dhe Gjermania kishin arritur një akord të parimit politik, qe konsistonte në zgjatjen e mbështetjes financiare për

E gjitha nisi si një “grindje” për një marrëveshje tregtare, por u shndërrua pa kaluar shumë kohë, në konfliktin më të përgjakshëm që ka parë Europa që nga koha e luftërave të ish Jugosllavisë në fillimin e viteve ’90. Ndërkohë që udhëheqësit botërorë mundohen t’i japin fund konfliktit në Ukrainën

Klima përshkruhet më së miri edhe prej telefonatave që janë bërë në këto orë: Tsiprasi i telefonon kancelares Merkel dhe flasin përmes përkthyesve me qëllim që të jenë sa më të qartë që të jetë e mundur. Kryeministri italian Renzi i telefonon homologut grek dhe presidentit të Komisionit, Juncker, dhe

Dokumentari gjerman: një bashkëshort i dhunshëm dhe skllav i kirurgjisë estetike. Ja si i çirret maska udhëheqësit të Kremlinit Një burrë i dhunshëm dhe i pasigurtë. Kështu shfaqet Vladimir Putini në një dokumentar gjerman. Lajmin e ka dhënë e përditshmja britanike Daily Mail. Putini është një burrë gjithmonë i fiksuar

Kërcënimi i fundit i ISIS: Po vijmë në Romë. Hashtag-u #po vijmë në Romë përhapet me shpejtësi në profilet e xhihadistëve “ISIS në Romë, dashtë Zoti”. Eshtë ky kërcënimi i ri ndaj Italisë i terroristëve të ISIS, që kanë krijuar në Twitter një hashtag të ri me emrin “po mbërrijmë

Militantët e shtetit islamik raportohet se kanë hyrë në Turqi, dhe po komplotojnë  për të sulmuar misionet diplomatike në Ankara dhe Stamboll,  shkruajnë media turke, të cilat kanë  cituar Agjensinë e Inteligjencës Kombëtare (MIT). Rreth 3000 militantë nga grupi ultra-radikal në Siri dhe Irak, po kërkojnë të hyjnë në Turqi