Bota

Militantët e shtetit islamik raportohet se kanë hyrë në Turqi, dhe po komplotojnë  për të sulmuar misionet diplomatike në Ankara dhe Stamboll,  shkruajnë media turke, të cilat kanë  cituar Agjensinë e Inteligjencës Kombëtare (MIT). Rreth 3000 militantë nga grupi ultra-radikal në Siri dhe Irak, po kërkojnë të hyjnë në Turqi

Avionë të ushtrisë britanike, kanë kapur lëvizjet e dy avionëve luftarakë rusë pranë brigjeve të Komuellit. Lajmi bëhet i ditur për BBC-në nga Ministria e Mbrojtjes angleze. Një zëdhënës i kësaj ministrie, ka saktësuar se dy avionët rusë, ishin bombardues “Bear” dhe që “nuk e shkelën hapësirën ajrore britanike”, por

Tre ushtarë të ushtrisë siriane janë goditur dhe shkelur deri sa kanë vdekur nga turma. Më pas, kufomat janë lidhur pas motorrëve dhe janë tërhequr zvarrë në qytet Pas prerjes së kokave, djegies të gjallë ka ardhur linçimi: është kjo metoda e fundit, barbare e ekzekutimit nga ISIS. Në qytetin

Abu Bakr al-Baghdai është njëri ndër terroristët më të kërkuar në botë – për kokën e të cilit, SHBA-të kanë ofruar hiq më pak se 10 milionë dollarë. Por ne nuk dimë asgjë rreth tij, princin e rrezikshëm të terrorizmit. Një ekip i gazetarëve të NDR, WDR dhe “Süddeutschen Zeitung”

Gjermania ka hedhur poshtë kërkesën e Greqisë për një zgjatje me gjashtë muaj të programit të saj të huasë, ndonëse shenjat më të hershme flisnin për mundësinë e arritjes së një kompromisi. Greqia kishte kërkuar një paketë asistence gjashtë mujore, në vend të rinovimit të marrëveshjes ekzistuese, e cila ka

Kandidati i propozuar nga kryeministri Tsipras, Prokopis Pavlopoulos është Presidenti i ri i Greqisë i cili u zgjodh me 233 vota në parlamentin grek. Pavlopoulos është professor drejtësie dhe deputet si dhe ka qenë Ministër i Brendshëm i Partisë Konservatore Nea Demokracia. Emërimi i tij ishte i papritur sepse përflitej