Bota

Duhet të ishte një fjalim shpresëdhënës dhe optimist për të ardhmen e Iranit, por edhe pse po festonte ditën e Novruzit, lideri suprem i Republikës Islamike, Ajatollah Ali Khamenei, nuk iu shmang retorikës anti-amerikane. Duke ju përgjigjur thirrjes së turmës, ai akuzoi Uashingtonin se po përpiqet të bëjë rolin e

“Mosnjohja e zgjidhjes me dy shtet për konfliktin izraelito-palestinez nga ana e kryeministrit Netanjahu para zgjedhjeve e bën të vështirë gjetjen e një rruge drejt negociatave për të zgjidhur cështjen”. E ka deklaruar presidenti i SHBA, Barak Obama në një intervistë për Huffington Post. Obama i referohej telefonatës që i

Një detyrim moral, një domosdoshmëri. Ja përse aktori amerikan Sean Penn – i cili e ka shpjeguar në një intervistë për të përditshmen britanike The Telegraph – ndien detyrën që të shohë filmimet e përhapur nga Shteti Islamik, sado të dhunshëm dhe cnjerëzorë që mund të duken. “Nuk shohim mjaftueshëm

Nga Bernard Guetta Nuk mund të fitohet në të gjitha frontet, siç e dëshmon edhe fakti që, pasi fitoi zgjedhjet në Izrael, Benjamin Netanjahu e ka humbur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara. Por le të bëjmë disa hapa prapa. I cilësuar i humbur nga sondazhet, kryeministri në largim përmbysi të

Si jetojnë gratë e Shtetit Islamik? A janë vërtetë të segreguara? A kanë me të vërtetë një stil jetese “mesjetar”? Me sa duket, jo. Madje, sic tregon Daily Beast, gratë e ISIS e pëlqejnë shumë luksin. Një vejushë xhihadiste australiane, për shembull ka postuar në llogarinë e saj në Twitter

Në Tunizi vriten turistë, dhe xhelatët e ISIS ekzaltohen. “Lajme të mirë për myslimanët e Tunizisë dhe një tronditije për të pafetë dhe hipokritët, sidomos ata që pohojnë se janë të kulturuar”. Një llogari që i përket El Baghdadit dhe që thotë se është zëdhënës i Shtetit Islamik, ka shprehur