Bota

Cunami i së shtunës në Indonezi u shkaktua nga një pjesë e ishullit ku shpërtheu vullkani Anak Krakatau që u rrëzua në oqean. Konfirmimi erdhi të hënën, pasi zyrtarët e agjencisë së fatkeqësive natyrore, thanë se duhet të zhvillojë një sistem të ri paralajmërues për cunamin. Të paktën 373 persona u vranë, qindra të plagosur dhe shumë ndërtesa u dëmtuan

Nga Binoy Kampmark Qeveritë dhe regjimet qeverisëse, tentojnë të përballen me revolucionin përballë rritjeve të mëdha të çmimeve. Sundimi i Margaret Thacerit në Britani, u trondit nga rritja e zgjedhjeve. Në Francë, dikur i përqafuar me entuziazëm, Emanuel Macron ka vendosur të lërë terrenin e pasur me sfida kundër administratës

Një letër e shkruar nga shkencëtari, Albert Einstein, në të cilën ai shtjellon konceptin e tij për fenë, do të vendoset në një ankand të martën në Nju Jork. E ashtuquajtura “Letra e Zotit” është shkruar më 1954 dhe pritet të shitet për 1.5 milion dollarë. Fituesi i Çmimit Nobel,

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e rrjeteve dhe ka prekur shume njerez. Behet fjale per Sully, qenin labrador, i cili ishte qeni i shërbimit që i bënte shoqëri ish-presidentit të SHBA. Ai

Ndoshta njerëzit që janë globalistë, të cilët pranojnë se ne duhet të bashkëpunojmë, janë dyfish patriotë. Globalizmi ka të bëjë me riorganizimin e shoqërisë, bazuar në përvojën që është akumuluar diku tjetër. SHBA-ja ka shërbyer prej kohësh si një model global dhe një fanar i shpresës. Trump në thelb po

Më poshtë janë disa prej gjërave më të rëndësishme që duhet të dini rreth komunitetit të inteligjencës të Rusisë Brenda dhe jashtë vendit, akronimi rus i vitit ka qenë “GRU” — iniciale të dikurshme, për që rëndom përdoren për Drejtorinë e Inteligjencës Ushtarake të vendit. Stafi i agjencisë tani akuzohet