Bota

Hillary Clinton do të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2020. Për këtë janë të bindur dy njerëz të afërt të familjes Clinton. Mark Penn, këshilltar i vjetër i familjes Clinton dhe Andrew Stein, president i Këshillit Bashkiak, kanë folur për Wall Street Journal. Sipas tyre, ish-Zonja e

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi në 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris, se kishte konflikte të shumta rajonale në botë dhe theksoi se paqja mund të arrihet vetëm përmes bashkëpunimit dhe kompromisit. Duke hapur Forumin e Paqes së Parisit, Merkel paralajmëroi se nacionalizmi është duke ngritur

Amira Hass N. qeshi herën e parë që më përshkroi dy të miturit, të cilët i kishte regjistruar nga larg duke shkundur degët e ullirit me një shkop, për të mbledhur ullinj. Kishin vënë kufje dhe mbanin rroba të bardha dhe një talit (veshje rituale hebraike). N. qeshi prapë kur

Rreth 17,500 ushtarë nga dhjetë vende të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjet ushtarake që nisën të mërkurën në Poloni dhe në vendet e Baltikut, tha sot Ministria e Mbrojtjes e Polonisë. Sipas saj, stërvitjet “Anakonda” janë më të mëdhatë që ka mbajtur Polonia ndonjëherë. Rreth 12,500 trupa polake janë

Dallga blu? Po çfarë dallge? Po, demokratët morën kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e të martës. Kjo është fitore. Sidomos kur mendon për mbikëqyrjen prej demokratëve të degës ekzekutive dhe Shtëpisë së Bardhë – duke përfshirë, edhe kompetencën e thirrjes së presidentit për të dëshmuar. Kjo është e madhe. Eshtë

“A mos vallë spiunët po bëhen më të paaftë?” Mund ta mendosh këtë, po të shohësh incidentet e fundit të nivelit të lartë të spiunazhit, shkruan Ben Macintyre në “The Times”. Rusët me armë helmin në Salisbury pretendojnë të jenë turistë të pafajshëm; një skuadër saudite vret një gazetar në