Bota

Eklipsi total i Diellit Të hënën, më 21 gusht 2017, e gjithë Amerika Veriore do të shohë një eklips të diellit. Çdokush mund të shohë një nga pamjet më magjepsëse të natyrës – një eklips diellor total. Kjo rrugë, ku hëna do të mbulojë plotësisht diellin dhe atmosferën e afërt

Terroristi i Barcelonës Younes Abouyaaquob u largua nga masakra e Las Ramblas duke ecur i qetë përmes tregut historik Boqueria të qytetit. Pamje të reja tregojnë marokenin 22-vjeçar që largohet përmes tregut të mbuluar ushqimor, që ndodhet ngjitur me shëtitoren Las Ramblas. Abouyaaquob shfaqet i qetë e i patrazuar nga

Pas ditëve të “qetësisë” Koreja e Veriut ka thyer heshtjen duke kërcënuar sërish SHBA-në. Shtetet e Bashkuara kanë organizuar një stërvitje të përbashkët ushtarake me Korenë e Jugut gjë që nga Peniani është konsideruar e patolerueshme. Koreano-veriorët e ka cilësuar stërvitjen si një sjellje të pamatur, që po çon drejt

Dhjetë marinarë janë zhdukur dhe 5 të tjerë janë plagosur pasi një anije shkatërruese amerikane dhe një anije naftëmbajtëse u përplasën në brigjet e Singaporit, sipas Marinës së Shteteve të Bashkuara. Shkatërruesi USS John S McCain, i emërtuar kështu në nder të gjyshit dhe babait të senatorit John McCain që

August 20, 2017 10:47 Në kohën kur Shtetet e Bashkuara përgatiten të nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut, Peniani iu rikthehet kërcënimeve me paralajmërimin e një sulmi të pamërshirshëm që mund të shënjestrojë në çdo kohë Guamin, Hauain, apo edhe vet Amerikën kontinentale. Manovrat ushtarake të Uashingtonit

Zbulime të frikshme nga hetimet për sulmin në Rambla, autori i mundshëm i të cilit, marokeni Younes Abuyaaqoub, që dje u tha se kishte vdekur, është në arrati i ndjekur nga policitë e Spanjës dhe Francës. Sipas asaj që thonë hetuesit, “plani A” i terroristëve islamikë ishte të hidhnin në