BOTA

Me përjashtimin e Donald Trumpit nga funerali i tij, John McCain i dërgoi një mesazh të fundit kuptimplotë presidentit amerikan. Ditët e vajtimit të senatorit të Arizonës, përfshirë homazhet në Capitol dhe shërbesën në Katedralen kombëtare të Uashingtonit, do të jenë diçka më shumë sesa thjesht nderim i një udhëheqësi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në një fjalim të mbajtur në provincën lindore turke Muş deklaroi se “Nëse shikojmë prapa Malazgirtit nënkupton Mekën, Kudsin ndërsa nëse shikojmë përpara nënkupton Bursën, Edirnen, Stambollin, Rumelinë dhe gjithë Ballkanin”, raporton Anadolu Agency (AA). Në ceremoninë e cila shënon përvjetorin e Betejës së

Nisja e procedurës për pengimin e ushtrimit të funksioneve (impeachment) ndaj presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, duket më e mundshme pas një interviste, në të cilën vetë ai e përmendi një mundësi të tillë. Por çfarë do të thotë impeachment? Sipas fjalorit të Oksfordit, folja “to impeach” do të thotë të akuzosh dikë për

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një qyteti të humbur në Kinë që lulëzoi më shumë se 4.000 vjet më parë. Në një vargmal mbi lumin Tuëei të Kinës, studiuesit gjetën një piramidë masive të shkallëzuar që dikur shërbeu si një qendër pallati, së bashku me mure mbrojtëse prej guri, copëza

John McCain në momentin kur u kap rob në Vietnam Sa herë që Amerika ka qenë në situata lufte, gjatë jetës së tij të gjatë, John McCain ka qenë gjithmonë aty. McCain, i cili ndërroi jetë në moshën 81 vjeç, ishte një pilot avionësh bombardues, i burgosur lufte, konservator, një

Një ish-roje e Trump Tower, ka deklarur se ka njohuri në lidhje me një marrëdhënie që Presidenti Trump kishte me një grua, e cila rezulton të ketë një fëmijë. Ai pretendon se Trump e ka bërë fëmijën e jashtëligjshëm, në një kohë kur ishte i martuar jo me Melaninë por

Nëse keni shpërndarë një postim në “Facebook” dhe më pas është zhdukur nga muri juaj, rrini të qetë, nuk jeni të vetëm. Prej disa orësh shumë përdorues po ankohen pasi përmbajtje të formatit të ndryshëm, lajme apo video dhe me argumente të ndryshme, nga politika tek përvjetorët, nga këngët e

Bërjet publike të abuzimeve seksuale dhe mbulimeve nga ana e hierarkisë së Kishës Katolike në SHBA kanë ringjalluar ndjesinë e një tradhtie që ka shkatërruar besueshmërinë e klerit amerikan pas valës së parë të skandaleve në 2002. Por Amerika nuk është në rast i vetëm; kjo situatë është shfaqur në

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka mohuar që të ketë përdorur financime të fushatës për të paguar dy gra, që thonë se kishin patur lidhje me të. Deklarata erdhi pasi ish avokati i Trump, Michael Cohen, pranoi fajin për shkelje të ligjeve të fushatës gjatë zgjedhjeve të 2016, pasi kishte

Irani prezantoi dje avionin e parë luftarak prodhim 100% vendas, duke konfirmuar se kapacitetet ushtarake kanë për qëllim vetëm vetëmbrojtjen, dhe synojnë arritjen e një paqe të qëndrueshme në sfondin e tensioneve me SHBA-në për çështjen bërthamore. Sipas agjencisë iraniane të lajmeve ”Tasnim”, ky avion luftarak zotëron pajisje teknologjike ”të

SHARE

Bota

Send this to a friend