BOTA

Fryma e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri ndihet kudo tashmë. Te gjithë kanë vendosur pemët, kanë zbukuruar shtëpitë me drita shumëngjyrëshe, por a e dini nga e kanë origjinën 3 nga traditat më popullore të Krishtlindjeve? Çorapet e Krishtlindjes Kjo traditë e ka origjinën nga një histori Krishtlindjesh. Historia tregon

Papa Françesku mbushi 81 vjeç. Edhe pse Vatikani nuk e feston, Papa mori fjalë të ngrohta dhe urime si dhe u organizuan aktivitete për nder të tij. Vatikani nuk feston ditëlindjet, por onomastitë, ditët e shenjtëve, megjithatë mesazhet e urimeve u derdhën lumë në të gjitha rrjetet sociale. Kur doli

Pentagoni pranoi për herë të parë ekzistencën e një programi të paklasifikuar për hetimin e UFO-ve. Programi i nisur në vitin 2007 ishte ndërprerë pesë vite më vonë, sipas zyrtarëve të Departamentit të mbrojtjes, por mbështetësit e tij këmbëngulin se pavarësisht prerjes së fondeve nga Pentagoni, ai vazhdon të ekzistojë.

Një letër që një nënë e një vajze të vogël me sindromën down i ka shkruar doktorit të saj që e këshilloi të abortonte vajzën, ka bërë xhiron e botës duke përlotur me miliona njerëz anë e mbanë. Courtney Baker nga Australia kur ishte shtatzënë u diagnostikua se fëmija që

Një sistem raketash ruse që mund të godasin Evropën në një kohë të shkurtër janë një “shqetësim serioz”, ka paralajmëruar me alarm NATO. Në një deklaratë të publikuar, NATO paralajmëroi pothuajse të gjithë kontinentin evropian mund të jenë “cak” të raketave ruse të ndaluara nën një marrëveshje të Luftës së

Ballkani është shfaqur në një raport të amerikanëve si vend që kërcënon të shpërthej në luftë. Rreziqet në Ballkan, sipas amerikanëve, janë trazirat e mundshme politike dhe dhuna ekstremiste në rajon që mund të shkaktojnë trazira dhe mund “të tronditin më mënyrë të përsëritur gjithë botën”. “Përshkallëzimi i tensioneve dhe

Si çdo vit në Japoni, fondacioni i ekzaminimit të aftësive për Kanji-in kryen një votim publik për të përcaktuar cili është Kanji, ideograma japoneze, (simbol grafik që përfaqëson një ide ose koncept), që përfaqëson sukseset më të rëndësishme që kanë ndodhur gjatë gjithë vitit. Kanji më i votuar nga njerëzit

Pas një procesi të gjatë përzgjedhjeje, ushtria amerikane  ka filluar të shpërndajë një armë të re mes trupave, pistoletën Sauer XM17. Kjo armë do të zëvendësojë beretën M9 të përdorur që nga 1986. Më konkretisht, XM17 dhe versioni me përmasa më të zvogëluara, XM18 zëvendësuan pistoletën italiane duke ruajtur kalibrin

Dy aeroplanë luftarak amerikanë US F-22 kanë hapur zjarr paralajmërimi pasi radarët e tyre kanë identifikuar dy aeroplanë rusë duke kaluar Lumin Eufrat në Siri, duke fluturuar në një zonë të ndaluar. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një nga zyrtarët amerikanë ka thënë se një avion luftarak rus Su-35

Një burrë transgjinor ka lindur ditën e djeshme një fëmijë të shëndetshëm , pesë vjet pasi kishte lindur fëmijën e parë kur kishte qenë një femër. 30-vjeçari Kaci Sullivan nga Wisconsin, SHBA, besohet të jetë personi i parë në botë që ka lindur dhe  si një grua dhe si një

SHARE

Bota

Send this to a friend