BOTA

Trupi i ngrirë i një alpinisti që u zhduk katër vite më parë është gjetur në një bllok akulli. 49-vjeçari u zhduk në vitin 2014 ndërsa po ecte në Severo-Chui Range në malet Altai, që kufizohen me Rusinë, Kinën, Mongolinë dhe Kazakistanin. Pavarësisht kërkimeve asnjëherë nuk u gjet ndonjë shenjë

Kremlini dëshiron ta bëjë ushtrinë e tij “të padukshme” ndaj armikut dhe Rostec zbulon kamuflazhin e brezit të ri me aftësitë kameleonike, që, e adoptuar në uniformat individuale të këmbësorisë dhe automjeteve luftarake, do t’u lejojë forcave të armatosura ruse një vëzhgueshmëri shumë të ulët për të gjitha llojet e

Dje në mbrëmje, presidenti francez Emmanuel Macron kishte kritikuar zëvendës kryeministrin hungarez Viktor Orban duke thënë: “Nuk do të bëj asnjë lëshim ndaj nacionalistëve, dhe atyre që predikojnë urrejtje, kanë të drejtë që më shohin si kundërshtarin e tyre kryesor në Evropë”. Përgjigja e Ministrit të Brendshëm të Italisë nuk

Shumë pjesë të botës po përjetojnë të nxehtin rekord të kësaj vere, me temperatura mbi 40 gradë celcius në vende ku 35 gradë ka qenë më e larta. Zjarret më të mëdha në pyje janë ato të Kalifornisë, pas zjarreve që shkrumbuan bregdetin e Greqisë. Disa qytete aziatike kanë arritur

Gjatë vizitës së tij në Danimarkë, presidenti francez Emanuel Macron u është përgjigjur sulmeve të Viktor Orbanit dhe Matteo Salvinit. Macron është shprehur se të dy kanë të drejtë, kur e quajnë “kundështari numër një” në Europë për çështjen e emigrantëve. “Nuk u lëshoj terren nacionalistëve dhe atyre që predikojnë

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka bërë disa ndërrime në kabinetin e tij qeveritar. Por mbetet me pikëpyetje, nëse këto ndryshime do të sjellin një frymë të re brenda partisë qeverisëse Syriza. Në vështrim të parë duket se nuk ndryshon shumë: Ministri i Financave, Euklidis Tsakalotos përgjegjës për politikën e kursimeve

Rusia ka pozicionuar disa shumë anije luftarake në Detin Mesdhe, në atë që mediat ruse e kanë cilësuar si prezencën më e madhe në këtë pjesë, prej kur Rusia ka ndërhyrë në luftën civile siriane më 2015. Këto përforcime kanë ardhur pasi aleati i Rusisë, presidenti sirian, Bashar al-Assad besohet

Kriza e lirës dhe përplasja mes Turqisë dhe SHBA është këto ditë një nga temat e preferuara të medias greke. Përgjithësisht ato po sillen ngjashëm me mediat turke gjatë krizës ekonomike greke. Disa nga titujt dhe qëndrimet shprehin një lloj ekzaltimi dhe ndjesie revanshi. Në këtë foto, titulli kryesor i

Facebook njoftoi sot se do të shpërndajë në të gjithë botën shërbimin e tij të videove për orët inteligjente, që është prej më shumë se një vit funksional në SHBA. “Ne kemi krijuar këtë produkt në mënyrë që përdoruesit të mos jenë në një situatë pasive me videot, por që

Një ish agjen i CIA-s pretendon se ka vrarë legjendën e muzikës, Bob Marley. Bill Oxley thotë se Marley nuk vdiq si pasojë e kancerit në moshën 36-vjeçare, por u vra pikërisht nga ai. Oxley tha se ka kërkuar vrasjen e Marley, midis 17 vrasjeve të tjera, për qeverinë amerikane

SHARE

Bota

Send this to a friend