BOTA

Dy aeroplanë luftarak amerikanë US F-22 kanë hapur zjarr paralajmërimi pasi radarët e tyre kanë identifikuar dy aeroplanë rusë duke kaluar Lumin Eufrat në Siri, duke fluturuar në një zonë të ndaluar. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një nga zyrtarët amerikanë ka thënë se një avion luftarak rus Su-35

Një burrë transgjinor ka lindur ditën e djeshme një fëmijë të shëndetshëm , pesë vjet pasi kishte lindur fëmijën e parë kur kishte qenë një femër. 30-vjeçari Kaci Sullivan nga Wisconsin, SHBA, besohet të jetë personi i parë në botë që ka lindur dhe  si një grua dhe si një

Tani Presidenti i Francës po shpëton klimën. Dhe i tregon vendin Donald Trumpit. Dhe pak shfrytëzon edhe vakumin, që sundon për momentin në Berlin, mendon Jens Thurau. Sërish një takim i nivelit të lartë për klimën? Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e di si mund të prodhosh kryetituj të mirë

Zbulimi i emaileve që iu dorëzuan Kongresit e më pas u panë edhe nga mediat e Shteteve të Bashkuara, nxorën në dritë të dhëna jo fort të mira për presidentin amerikan. Një agjent i lartë i agjencisë sekrete amerikane, FBI, është shkarkuar nga hetimi për Rusinë, që udhëhiqet nga këshilltari

Walt Disney është afër konfirmimit të marrëveshjes për të blerë pasuritë argëtuese të 21 Century Fox për rreth 60 miliardë dollarë. Disney u bë garuesi kryesor qëkur Comcast, pronari i NBC, la garën për t’a blerë kompaninë e njohur. CNBC raportoi se Fox dhe Disney janë afër arritjes së marrëveshjes.

Në SHBA, demokratët ngushtuan diferencën në përbërjen e Senatit, me fitoren e arritur mbrëmë në zgjedhjet speciale të Alabamës. Kandidati i tyre, Doug Jones, mundi me rezultat të ngushtë rivalin e fortë republikan Roy Moore, i cili ishte përfolur për sjellje të pahijshme me vajza adoleshente dekada më parë. Kjo

Ndoshta në fillim historia e çiftit shqiptar do u duket e pabesueshme, por siç themi dhe ne, rastësia është mbreti i botës dhe rasti më tipik është historia e Verona Koliqit dhe Mirand Buzakut. Dy të fejuarit të cilët janë me origjinë nga Kosova por që kanë vite që jetojnë

Akayed Ullah, agresori që provokoi këtë të hënë një shpërthim në terminalin e autobuzëve në Port Authority të Nju Jorkut, mbante një bombë tub të ngjitur në trup. Një pajisje e stisur vetë dhe mjaft e njohur mes terroristëve. Shpërthimi ndodhi në një orë piku dhe ka plagosur terroristin si

Video e një djali të vogël ka bërë xhiron e botës duke tërhequr edhe vëmendjen e vipave të huaj, të cilët kanë reaguar pasi kanë parë këtë video emocionuese, ku djali ankohet për bulizmin ndaj tij. Ai quhet Keaton Jones dhe i kërkoi nënës së tij që ti bënte një

  Nga Katrina tek Fukushima, ka një histori të gjatë katastrofash që njerëzit i panë tek po vinin, por që ende nuk po i ndalin Nga Adrienne LaFrance The Atlantic Njëri ndër aspektet më shqetësues të uraganit shkatërrues Katrina në Nju Orlins në vitin 2005, ishte fakti se pikat e

SHARE

Bota

Send this to a friend