BOTA

Nga Thierry Coville Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare Strategjike, Francë Duke ditur që nafta përfaqëson më tepër se 50% të të ardhurave të Iranit çdo vit, cili është impakti i rënies së çmimeve të naftës në ekonominë e vendit? A mundet Irani t’i bëjë ballë, nëse kjo situatë zgjatet në muajt

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro u ka kërkuar politikanëve në Spanjë ta lënë të qetë Venezuelën në fushatën e tyre elektorale për zgjedhjet në fund të këtij viti. Ai tha se mund të garonte për të marrë zyrën në Madrid, pasi këto ditë është shumë i pranishëm në mediat e

Një person ka plagosur ambasadorin amerikan në Korenë e Jugut, njoftojnë mediat në Seul. Sipas mediave, sulmi ndaj ambasadorit Mark Lippert, ndodhi gjatë kohës që ai po mbante një konferencë për marrëdhëniet SHBA-Kore e Jugut. Një person ka hyrë në sallë dhe pasi ka bërtitur “Koreja Veriore dhe Jugore duhet

Një komitet i kongresit amerikan i themeluar nga republikanët kanë lëshuar thirrje zyrtare që kërkojnë marrjen e emaileve të ish Sekretares amerikane të Shtetit, Hillary Klinton, pasi ajo e ka përdorur emailin privat gjatë kohës sa ishte kryediplomate e SHBA-ve. Komiteti për sulmin në Bengazi që po e heton sulmin

Nga Bernard Guetta Gjetja është e saktë, por konkluzioni nuk është i tillë. Të martën, kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu, e theksoi me të drejtë para Kongresit Amerikan, se kompromisi i mundshëm midis fuqive të mëdha dhe Iranit për çështjen bërthamore, nuk do të jetë i mjaftueshëm, për të parandaluar Teheranin,

Në 27 shkurt të këtij viti, një nga udhëheqësit e opozitës në Rusi, Boris Nemtsov, u vra me katër plumba prapa shpinës, shumë pranë Kremlinit. Presidenti Putin e dënoi vrasjen. Brutaliteti i kësaj vrasjeje politike është vërtetë tronditës, madje edhe sipas standarteve të Rusisë. Megjithatë, sipas konkluzioneve të një raporti

Nga Didier Billion Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare Strategjike, Francë Takimi midis parlamentarëve francezë dhe presidentit sirian Bachar al-Assad bëri një zhurmë të madhe. Kjo vizitë e bërë kundër mendimit të ministrisë së punëve të jashtme, a mund të lejojë që të hapet debati mbi politikën siriane të Francës, e cila

Dhjetëra persona dyshohet të kenë humbur jetën në një shpërthim të ndodhur në një minierë në lindje të Ukrainës, në rajonin e Donetskut, që është përfshirë nga luftimet mes rebelëve pro –rusë dhe forcave qeveritare. Agjencia Reuters citon burime zyrtare, sipas të cilave viktimat janë të paktën 30. BBC raporton

Dhjetëra persona kanë mbetur të vdekur në Kinë dhe 13 të tjerë të plagosur rëndë si pasojë e rrëzimit të një autobusi në lindje të vendit. Sipas agjencisë së lajmeve “Xinhua”, aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të ditës së martë në qytetin Linzhou, në veri të provincës

Erdogan duhet t’i paguajë 10 000 lira turke (4 000 dollarë) dëmshpërblim skulptorit, monumentin e të cilit shefi i shtetit turk e quajti “monstruoz”. “Monumenti i miqësisë me Armeninë”, ndodhet në qytetin Kars, në kufirin midis dy vendeve. Gjatë vizitës së tij në Kars në vitin 2011, Erdogan kërkoi nga

SHARE

Bota

Send this to a friend