BOTA

Mesha e natës së mirë e sotme që mbahet në Bazilikën e Shën Pjetrit nga Papa Françesku do të transmetohet në orën 17.30 në të gjithë botën me një cilësi të lartë. Festimet e udhëhequra nga media e Vatikanit do të transmetohen nga e gjithë bota dhe do të përdoret

Parlamenti kubanez miratoi të shtrijë deri në 19 prill të 2018 legjislaturën që duhet të ishte mbyllur 24 shkurtin e ardhshëm pas zgjedhjeve të përgjithshme mbas të cilave pritet që presidenti Raul Kastro pritet të lirohet nga detyra. Masa e marrë nga këshilli i shtetit, organi më i lartë vendimarrës

Sipas Washington Post, funksionarët e qendrës për kontrollin e sëmundjeve dhe parandalimin, një organizëm i rëndësishëm i shëndetit publik amerikan kanë marrë një kërkesë nga qeveria të mos përdorin 7 fjalë në dokumente zyrtare për miratimin e bilancit të ardhshëm vjetor. Termat e ndaluar janë: vulnerable, entitlement, diversity, transgender, fetus, evidence-based e science-based  (vulnerabël, e drejtë, diversitet,

Lajmi se një çift të moshuarish, për herë të parë në jetën e tyre nuk mund t’i festojnë Krishtlindjet së bashku ka shkaktuar shumë zemërim tek gjithë shtetasit Kanadezë. Ata janë Herbert Goodine, 91 vjeç dhe Audrey Goodine, 89 vjeç të cilët prej kohësh jetojnë në institucionin  e kujdesit shëndetësor

Fryma e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri ndihet kudo tashmë. Te gjithë kanë vendosur pemët, kanë zbukuruar shtëpitë me drita shumëngjyrëshe, por a e dini nga e kanë origjinën 3 nga traditat më popullore të Krishtlindjeve? Çorapet e Krishtlindjes Kjo traditë e ka origjinën nga një histori Krishtlindjesh. Historia tregon

Papa Françesku mbushi 81 vjeç. Edhe pse Vatikani nuk e feston, Papa mori fjalë të ngrohta dhe urime si dhe u organizuan aktivitete për nder të tij. Vatikani nuk feston ditëlindjet, por onomastitë, ditët e shenjtëve, megjithatë mesazhet e urimeve u derdhën lumë në të gjitha rrjetet sociale. Kur doli

Pentagoni pranoi për herë të parë ekzistencën e një programi të paklasifikuar për hetimin e UFO-ve. Programi i nisur në vitin 2007 ishte ndërprerë pesë vite më vonë, sipas zyrtarëve të Departamentit të mbrojtjes, por mbështetësit e tij këmbëngulin se pavarësisht prerjes së fondeve nga Pentagoni, ai vazhdon të ekzistojë.

Një letër që një nënë e një vajze të vogël me sindromën down i ka shkruar doktorit të saj që e këshilloi të abortonte vajzën, ka bërë xhiron e botës duke përlotur me miliona njerëz anë e mbanë. Courtney Baker nga Australia kur ishte shtatzënë u diagnostikua se fëmija që

Një sistem raketash ruse që mund të godasin Evropën në një kohë të shkurtër janë një “shqetësim serioz”, ka paralajmëruar me alarm NATO. Në një deklaratë të publikuar, NATO paralajmëroi pothuajse të gjithë kontinentin evropian mund të jenë “cak” të raketave ruse të ndaluara nën një marrëveshje të Luftës së

Ballkani është shfaqur në një raport të amerikanëve si vend që kërcënon të shpërthej në luftë. Rreziqet në Ballkan, sipas amerikanëve, janë trazirat e mundshme politike dhe dhuna ekstremiste në rajon që mund të shkaktojnë trazira dhe mund “të tronditin më mënyrë të përsëritur gjithë botën”. “Përshkallëzimi i tensioneve dhe

SHARE

Bota

Send this to a friend