BOTA

Danimarka i është përgjigjur flakë për flakë Rusisë, duke i quajtur “të papranueshme” deklaratat e të dërguarit të Rusisë në Danimarkë, se bashkimi i danezëve në mburojën raketore të NATo-s do i shndërronte luftanijet daneze në “shënjestra për raketat bërthamore ruse”. Në gusht të vitit që kaloi, Danimarka bëri të

Një i dyshuar për vrasjen e opozitarit rus, Alexandre Litvinenko, i helmuar me polonium 201 në vitin 2006 në Londer, premtoi se do të japë prova që e shfajësojnë në këtë hetim publik të hapur që prej janarit në kryeqytetin britanik. Biznesmeni Dmitri Kovtoun, që deri tani kishte refuzuar të

Lëvizja Houthi pushton edhe qytetin Taiz Lëvizja Houthi pushton edhe qytetin Taiz Në Jemen, grupi i fuqishëm rebel shia, i njohur si Houthi, zotohet të ketë mobilizuar mijëra forca me qëllim që të intensifikojë luftën kundër militantëve sunitë të Al Qaedas dhe “Shtetit islamik”. I dërguari i Kombeve të Bashkuara,

21 vite më parë, Ernesto Cacialli u bë i famshëm pasi arriti të bindë presidentin amerikan Bill Clinton që të shijonte një picë të tijën dhe që nga ajo kohë u bë “Picajoli i Presidentit”.  Ndërsa sot, djali i tij, Enzo Cacialli, përsërit “bëmën” e të atit duke i ofruar

Themeluesi dhe kryeministri i parë i Singaporit, Lee Kuan Yew vdiq në moshën 91 vjeçare, raporton AA. Zyra për marrëdhënie me publikun e qeverisë së Singaporit tha se Lee ndërroi jetë në spitalin ku ishte nën trajtim mjekësor për shkak të problemeve të frymëmarrjes nga 5 shkurti. Arkitekti i Singaporit

Misioni për të dërguar njeriun në Mars mund të transformohet në një tragjedi. Eshtë presidenti i INstitutit italian të Astrofizikës, Giovanni Bignami, që ka bërë thirrje për maturi në të përjavshmen L’Espresso. Një thirrje drejtuar atyre 100 milionerëve fatlumë që kanë financuar projektin Mars One, i cili garanton t’i dërgojë

Sulmet ajrore të koalicionit ndërkombëtar shpëtuan Kobanen duke I lejuar kurdëve të kalojnë në kundër sulm në veri lindje të Sirisë. Por dhe operacioni ushtarak në Irak ka dhënë frytet e tij edhe pse për shumë analistë ushtarakë mbetet I kushtëzuar. Për këtë arsye Pentagoni ka bërë një bilanc duke

Duhet të ishte një fjalim shpresëdhënës dhe optimist për të ardhmen e Iranit, por edhe pse po festonte ditën e Novruzit, lideri suprem i Republikës Islamike, Ajatollah Ali Khamenei, nuk iu shmang retorikës anti-amerikane. Duke ju përgjigjur thirrjes së turmës, ai akuzoi Uashingtonin se po përpiqet të bëjë rolin e

“Mosnjohja e zgjidhjes me dy shtet për konfliktin izraelito-palestinez nga ana e kryeministrit Netanjahu para zgjedhjeve e bën të vështirë gjetjen e një rruge drejt negociatave për të zgjidhur cështjen”. E ka deklaruar presidenti i SHBA, Barak Obama në një intervistë për Huffington Post. Obama i referohej telefonatës që i

Një detyrim moral, një domosdoshmëri. Ja përse aktori amerikan Sean Penn – i cili e ka shpjeguar në një intervistë për të përditshmen britanike The Telegraph – ndien detyrën që të shohë filmimet e përhapur nga Shteti Islamik, sado të dhunshëm dhe cnjerëzorë që mund të duken. “Nuk shohim mjaftueshëm

SHARE

Bota

Send this to a friend