BOTA

“Xhon xhihadisti, xhelati i ISIS që është shfaqur në disa filmime ekzekutimesh të pengjeve, quhet Mohamed Emvazi, është 27 vjec dhe nga Londra. E ka bërë të ditur BBC duke cituar burime të Scotland Yardit. Emri i vërtetë i Xhon Xhihadistit ishte i njohur tashmë për autoritetet britanike, që kishin

Bora dhe ngricat kanë pushtuar jugun e Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke u bërë shkak për qindra aksidente automobilistike. Shkollat në pjesën më të madhe të qytezave u mbyllën ndërsa bora arriti deri në 20 centimetra. Në Xheorxhia, autoritetet shtynë deri të hënën e ardhshme ekzekutimin e gruas së

28 miliardë euro në formën e kredive gjatë dy muajve do t’i dhurohen punonjësve të qeverisë, ushtarakëve, studentëve dhe pensionistëve. Kjo është dhurata që Mbreti Salman i Arabisë Saudite i ka bërë popullit të tij pas kurorëzimit. Në një mesazh në Twitter,  i cili është shpërndarë më shumë se 350,000

Drejtori i programeve kundër terrorizmit në Departamentin amerikan të Shtetit është akuzuar se ka kërkuar seks nga një person i mitur. Policia tha se 44-vjeçari Daniel Rosen u arrestua dje, i dyshuar për një seri komunikimesh në internet me një agjent të policisë në departamentin që merret me luftën kundër

Franca ka nisur hetimet për 5 dronët misteriozë që fluturojnë në qiellin francez për dy ditësh. Autoritetet deklarojnë se nuk ka vend për panik, pavarësisht se nuk ka asnjë informacion se kush i komandon këta dronë. Fluturimet janë filmuar dhe do të ekzaminohen nga 10 ekspertë. Autoritetet franceze kanë nisur

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerrygjatë seancës dëgjimore në Komitetin për Çështje të Jashtme në Uashington tha se “deri sot, as Rusia as forcat separatiste që ajo i mbështet nuk i janë afruar veprimeve në përputhje me angazhimet e tyre”. Ai shtoi se nëse “dështimi vazhdon” do të ketë pasoja

Numri i viktimave nga ebola në botë është rritur në 9589 nga 23 mijë e 694 të infektuar nga kjo sëmundje kanë deklaruar sot Organizata Botërore e Shëndetësisë. Numri më i madh i rastit të infektimit me ebola është në Nigeri me 4 mijë e 37 të vdekur, nga 9238

Rusia filloi sot manovra të gjera ushtarake me pjesëmarrjen e rreth 2 000 trupave në rajonin e Pskovit (perëndim), në kufi me Estoninë dhe Letoninë, anëtare të BE-së, njoftoi një zëdhënëse e Ministrisë ruse të Mbrojtjes. “Manovrat, që përfshijnë edhe 500 mjete luftarake, parashikojnë edhe parashutimin në masë të 1

Tre banorët të New York City me nënshtetësi nga Uzbekistani, dhe një qytetar i Kazakhstanit janë arrestuar pasi planifikonin tu bashkoheshin militantëve të ISIS’it në Siri. Ndërkohë raportohet se njëri prej tyre kishte ofruar të vriste Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama. Burrat janë identifikuar si Abdurasul Hasanovich Juraboev,

Këta dokumenta mund të jenë bërë publikë nga dikush që përpiqet të ruajë paqen në Lindjen e Mesme. Qoftë në Tokën e Shenjtë, qoftë në Iran. Ose nga dikush që po përpiqet të eleminojë Netanjahun në prag të zgjedhjeve të marsit. Ose nga vetë Obama, i lodhur prej lojërave të

SHARE

Bota

Send this to a friend