BOTA

Ndërkohë që Angela Merkel po përgatitet të fluturojë drejt zonës së katastrofës për t’u solidarizuar me familjet e viktimave, zbulohet se 16 nxënës të një shkolle që po ktheheshin nga një program mësimor në Spanjë ndodhen mes viktimave. Fëmijët ishin nxënës të shkollës Joseph-Koenig në Haltern-am-See, jo shumë larg prej

SHBA ka akuzuar Izraelin se ka spiunuar negociatat ndërkombëtare për programin bërthamor të Iranit dhe ka përdorur informacionet e siguruar për të bindur Kongresin që të dëmtojë bisedimet, sipas një raporti të botuar sot. The Wall Street Journal citonte zyrtarë të lartë të administratës së SHBA që thoshin se operacioni

Vendimi i David Cameronit dhe udhëheqësve të tjerë europianë për të mos marrë pjesë në festimet e përvjetorit të 70-të të Luftës së Dytë Botërore në Moskë është një fyerje për kujtimin e ushtarëve të Aleatëve, deklaroi një zyrtar i lartë rus. Vladimir Chizhov, ambasador i Rusisë në BE, tha

Michael Fallon, Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe do të shpallë planet për të rritur numrin e trupave në Ishujt Falkland, mes frikës për një rrezik të ri nga Argjentina. Shteti amerikano jugor mendohet se po rrit shpenzimet ushtarake. Po kështu, ministra të qeverisë së këtij vendi kanë bërë

Një avion Airbus A320 i kompanisë me kosto të ulët “Germanëings” është rrëzuar në Alpet e Francës, sipas zyrtarëve të aviacionit francez dhe policisë. Raportohet se avioni kishte në bord 142 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit. Avioni po fluturonte nga Barcelona për në Dyseldorf kur u rrëzua në alpet

Harroni Piramidat, Sheshin Tahrir dhe Nilin. Egjipti është gati të “lëshojë” Kairon dhe të ndërtojë një kryeqytet të ri madhështor nëse realizohen planet e qeverisë. Pasi i ka ardhur në majë të hundës me ndotjen, trafikun dhe mbipopullimin, Egjipti po bëhet bashkë me një ndërtues në Emiratet e Bashkuara Arabe

Në thellësi të xhunglës veriore të Argjentinës, arkeologët kanë zgjetur një gjë që nuk e prisnin…! Në mes të vegjetacionit të harbuar, ata kanë ndeshur rrënojat e një strukture në formë shtëpie, e izoluar dhe braktisur, por vetëm pesë minuta larg kufirit me Paraguajin. Dikur, mund të ketë qenë një

Kryeministri izraelit, Beniamin Netanjahu u ka kërkuar falje arabo-izraelitëve për retorikën gjatë fushatës zgjedhore, që fyeu anëtarët e komunitetit dhe mori kritika ndërkombëtare. Netanjahu, partia e të cilit Likud, fitoi zgjedhjet u takua me anëtarë të komunitetit arab dhe në mënyrë të vecantë tërhoqi komentet sipas të cilëve “arabët votojnë

Ukraina ka bërë të ditur se ka ndërmend të ndërpresë përkohësisht blerjen e gazit nga Rusia në 1 prill, pasi marrëveshja aktuale skadon në atë datë. Ndonëse Kievi normalisht varet shumë nga gazi rus, ai ka nisur të diversifikojë dhe të rrisë importet nga Bashkimi Europian, pasi tensionet me fqinjin

Tensionet mes Athinës dhe Berlinit mund të jenë të lartë, por Kryeministri grek Tsipras, dhe kancelarja gjermane, Merkeël u shfaqën në një front të përbashkët pas bisedimeve të të hënës. Të dy udhëheqësit ranë dakord për nevojën e luftimit të korrupsionit të përhapur dhe evazionit fiskal në Greqi si dhe

SHARE

Bota

Send this to a friend