BOTA

Kryeministri britanik David Cameron premtoi se do të përdorë çdo mjet për të luftuar xhihadizmin. Kryeministri britanik refuzoi të konfirmojë identitetin e Xhihadit John, militanti i Shtetit Islamik, i identifikuar nga media si programues kompjuterash nga Londra. Zoti Cameron tha se nuk mund të komentonte për këtë çështje, por këmbënguli

Katolikët nuk duhet të mendojnë se duhet të shumohen si lepujt, vetëm pse Kisha Katolike i ka ndaluar kontraceptivët. Më hapur se kaq, Papa Françesku nuk kishte folur ndonjëherë! “Disa mendojnë se, më falni pr fjalët, për të qenë katolikë të mirë duhet të jenë si lepujt. Por jo! E

Sulmuesit vetëvrasës dhe luftëtarët e Shtetit Islamik e kanë sulmuar sot qytetin verior të Irakut, Samarra ku milicia shiite dhe forcat e sigurisë janë mbledhur për të nisur ofensivë kundër militantëve radikal. Forcat e sigurisë dhe banorët kanë thënë se sulmi në Samarra është nisur kur sulmuesit vetëvrasës kanë hedhur

Vrasja e Boris Nemtso, 55 vjeç, ka tronditur Kremlinin. Ai u ekzekutua me 4 plumba në Moskë, ndërsa ishte nën shoqërinë e një femre ukrainase. Për fat, ajo ka shpëtuar. Vrasja e Nemetso ka ngjallur shumë dyshime, duke qenë se ai ka qenë kritik i Putin, dhë ditën e nesërme

Një 36-vjeçar ka lënë të vrarë 8 persona, duke i qëlluar me armë zjarri. Më pas ai ka vrarë edhe veten. Ngjarja ka ndodhur në Misuri të SHBA. Mësohet se vrasjet kanë ndodhur në vende të ndryshme të Misurit. Ndërkohë, policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur hetimet. Trupi

Një ish-infermier në Gjermani është dënuar më burgim të përjetshëm nga Gjykata e Oldenburg në veri të vendit, pasi ka vrarë më shumë se 30 pacientë  me mbidoza vdekjeprurëse. Personi i identifikuar si Niels H, 38 vjeç, u shpall fajtor për dy akuza për vrasje dhe tentativë vrasjeje. Ai u 

“Shteti islamik” ka burime të mëdha financiare, që ushqehen nga burime të ndryshme. Për t’i luftuar ato, komuniteti ndërkombëtar krahas dhunës, mund të përdorë edhe fuqinë e tregut Shtetit islamik (IS) nuk i duhet të shqetësohet për anëtarë të rinj. Thuajse nga të gjitha anët e botës djem të rinj,

Aktivistët sirianë thonë se sulmet ajrore kanë sulmuar pozicione të Shtetit Islamik në verilindje të Sirisë, ku grupi ekstremist ka rrëmbyer më shumë se 200 asirianë të krishterët këtë javë. Observatori britanik me bazë në Siri për të Drejtat e Njeriut tha më 26 shkurt se aleanca e udhëhequr nga

Furnizimi me gaz rus për Kievin do të ndalet nëse Naftogas nuk do të kryejë deri në fund të kësaj jave parapagimet për marsin: e ka deklaruar në televizion Serghiei Kuprianov, zëdhënës i kolosit rus, Gazprom. E ka përsëritur edhe Dmitri Peskov, zëdhënës i Kremlinit. Më tej Gazprom është shprehur

“Nuk dua ceremoni shtetërore, asnjë homazh nga shteti”: në një takim privat me presidentin francez, Francois Hollande, i zbuluar nga l’Express, ish kreu i shtetit dhe europeisti i spikatur, Valery Giscard d’Estaing, sot 90 vjec, ka dhënë indikacione për ditën e vdekjes së tij. “Mund të ndodhë që unë të

SHARE

Bota

Send this to a friend