BOTA

Eshtë i kënaqur Alexis Tsipras. I kënaqur se ka “fituar një betejë”, por gjithësesi i vetëdijshëm që kjo nuk nënkupton aspak se ka fituar luftën. Përkundrazi, e sigurtë është se para ka negociata shumë të vështira për të ardhmen e Greqisë. Marrëveshja e arritur dje me Eurogrupin në Athinë është

Pas ditëve të tensionuara, Greqia dhe Eurogrupi kanë gjetur një marrëveshje e cila parashikon një zgjatje prej 4 muajsh të programit te ndihmës. Lajmi behet i ditur nga burime te BE. Fillimisht, Greqia dhe Gjermania kishin arritur një akord të parimit politik, qe konsistonte në zgjatjen e mbështetjes financiare për

E gjitha nisi si një “grindje” për një marrëveshje tregtare, por u shndërrua pa kaluar shumë kohë, në konfliktin më të përgjakshëm që ka parë Europa që nga koha e luftërave të ish Jugosllavisë në fillimin e viteve ’90. Ndërkohë që udhëheqësit botërorë mundohen t’i japin fund konfliktit në Ukrainën

Klima përshkruhet më së miri edhe prej telefonatave që janë bërë në këto orë: Tsiprasi i telefonon kancelares Merkel dhe flasin përmes përkthyesve me qëllim që të jenë sa më të qartë që të jetë e mundur. Kryeministri italian Renzi i telefonon homologut grek dhe presidentit të Komisionit, Juncker, dhe

Dokumentari gjerman: një bashkëshort i dhunshëm dhe skllav i kirurgjisë estetike. Ja si i çirret maska udhëheqësit të Kremlinit Një burrë i dhunshëm dhe i pasigurtë. Kështu shfaqet Vladimir Putini në një dokumentar gjerman. Lajmin e ka dhënë e përditshmja britanike Daily Mail. Putini është një burrë gjithmonë i fiksuar

Kërcënimi i fundit i ISIS: Po vijmë në Romë. Hashtag-u #po vijmë në Romë përhapet me shpejtësi në profilet e xhihadistëve “ISIS në Romë, dashtë Zoti”. Eshtë ky kërcënimi i ri ndaj Italisë i terroristëve të ISIS, që kanë krijuar në Twitter një hashtag të ri me emrin “po mbërrijmë

Militantët e shtetit islamik raportohet se kanë hyrë në Turqi, dhe po komplotojnë  për të sulmuar misionet diplomatike në Ankara dhe Stamboll,  shkruajnë media turke, të cilat kanë  cituar Agjensinë e Inteligjencës Kombëtare (MIT). Rreth 3000 militantë nga grupi ultra-radikal në Siri dhe Irak, po kërkojnë të hyjnë në Turqi

Avionë të ushtrisë britanike, kanë kapur lëvizjet e dy avionëve luftarakë rusë pranë brigjeve të Komuellit. Lajmi bëhet i ditur për BBC-në nga Ministria e Mbrojtjes angleze. Një zëdhënës i kësaj ministrie, ka saktësuar se dy avionët rusë, ishin bombardues “Bear” dhe që “nuk e shkelën hapësirën ajrore britanike”, por

Tre ushtarë të ushtrisë siriane janë goditur dhe shkelur deri sa kanë vdekur nga turma. Më pas, kufomat janë lidhur pas motorrëve dhe janë tërhequr zvarrë në qytet Pas prerjes së kokave, djegies të gjallë ka ardhur linçimi: është kjo metoda e fundit, barbare e ekzekutimit nga ISIS. Në qytetin

Abu Bakr al-Baghdai është njëri ndër terroristët më të kërkuar në botë – për kokën e të cilit, SHBA-të kanë ofruar hiq më pak se 10 milionë dollarë. Por ne nuk dimë asgjë rreth tij, princin e rrezikshëm të terrorizmit. Një ekip i gazetarëve të NDR, WDR dhe “Süddeutschen Zeitung”

SHARE

Bota

Send this to a friend