BOTA

Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka quajtur retorikë boshe fjalimin e mbajtur nga kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, përballë Kongresit amerikan, duke përkeqësuar edhe më tepër marrëdhëniet mes dy palëve. Netanjahu përfitoi nga ftesa e republikanëve për të paralajmëruar presidentin amerikan për pasojat e një marrëveshjeje me Iranin, duke thënë se

Irani e ka injoruar fjalimin e Kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu në Kongresin Amerikan lidhur me programin nuklear të Iranit. Fjalimi është quajtur ‘ i mërzitshëm dhe i përsëritur’ nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA. Në adresimin e tij para Kongresit, Netanyahu i tërhoqi vërejtjen Presidentit Barack Obama kundër një

Avokati rus i Edward Snowden ka bërë të ditur se spiuni i shumë kërkuar është i gatshëm të rikthehet në Shtetet e Bashkuara. Ish-kontraktori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare ka njoftuar përmes avokatit të tij se mund të lërë vendin që i ka ofruar azil politik në vitin 2013, Rusinë,

Në imagjinatën popullore, ushtarët amerikan në Gjermaninë e pasluftës së Dytë Botërore ishin të mirë dhe të sjellshëm. Por një libër i ri pohon se ushtarët amerikan kanë përdhunuar mbi 190 mijë gra gjermane Qindra mijëra gra gjermane që i mbijetuan Luftës së Dytë Botërore në Gjermani nuk kanë arritur

Kritiku i Kremlinit, Boris Nemtsov, i cili u vra më 27 shkurt në qendër të Moskës, thuhet se ka qenë duke punuar në një raport që do të vinte në dukje praninë e trupave ruse në Ukrainë. Aleatët e tij kanë akuzuar Kremlinin për përfshirje, por presidenti i Rusisë, Vladimir

Presidenti amerikan, Barack Obama ka thënë se Irani duhet të pajtohet që për një dekadë të ngrijë aktivitetet e saj bërthamore nëse dëshiron të arrihet marrëveshje. Obama e ka mbrojtur arritjen e mundshme të marrëveshjes gjatë intervistës me Reuters në Shtëpinë e Bardhë, të dhënë më 2 mars, një ditë

Hajdutë të armatosur kanë vjedhur ari në vlerë prej 4 milionë dollarëve nga një kamion që udhëtonte nga Florida për në Masaçusets, njoftojnë autoritetet amerikane, raporton Associated Press. Rojet e sigurisë që i jepnin kamionit kanë thënë se ata u ndalën në autostradë pasi kuptuan që automjeti kishte probleme teknike.

Mbi 200 skelete janë zbuluar nën një supermarket në Parisin qendror, që dikur ishte vendndodhja e një spitali dhe varreze të shekullit të 12-të. Spitali ishte shkatërruar në fund të shekullit të 18-të dhe varreza u zhvendos. Media franceze njoftoi dje për këtë zbulim. Skeletet u zhgroposën në janar gjatë

Presidenti venezuelian Nicolas Maduro tha në një tubim dje se qeveria e tij ka arrestuar një pilot amerikan nën akuzat për spiunazh. Zoti Maduro tha se piloti me avion amerikan dhe origjinë hispanike kishte shumë dokumenta të llojeve të ndryshme. Presidenti nuk dha detaje të tjera, as nëse bëhej fjalë

Qindra djem të rinj nga Sudani i Jugut janë rrëmbyer nga ektremistët e Shtetit Islamik, duke u shndërruar në fëmijë ushtarë. Lajmi është bërë i ditur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Sipas Unicef, vetëm muajin e kaluar janë rrëmbyer 89 fëmijë, duke shtuar se numri vjen në rritje. Kombet

SHARE

Bota

Send this to a friend