BOTA

Përgjohen telefonatat e militantëve të ISIS: në rast të një ndërhyrjeje të armatosur në Libi, janë gati qindra varka e gomone. Plani konfirmohet edhe nga rritja e numrit të vjedhjeve të varkave dhe skafëve në Tunizi dhe Egjipt. Dhe skafistët tani vijnë me kallashnikovë Përdorimi i emigrantëve si “armë psikologjike”

007-at lëshojnë alarmin: 200 mijë imigrantë gati për t’u nisur. Në Libi janë 7 mijë luftëtarë të gatshëm të mbjellin terror. Në rrezik impiantet e Enit dhe Finmeccanica-s Italisë i duhet t’u bëjë ballë dy fronteve shumë të nxehtë. Nga njëra anë emergjenca e imigrantëve, nga ana tjetër përparimi i

Lideri libanezëve të Hezbollahut, sheiku Hasan Nasrallan e ka dënuar ashpër vrasjen e 21 shtetasve egjiptianë në Libi të cilët ua ka hequr kokat ekstremistët e shtetit islam Në fjalimin e tij para qindra të pranishmëve në Bejrut,Nasralah ka thënë se prapa shtetit islamik qëndron CIA dhe Mosadi izrael dhe

Rreth 4 000 ushtarë amerikanë janë në pritje prej ditësh për të mbërritur në bazën ushtarake Camp Arifjan në Kuvajt, në atë që media lokale e konsideron si avangardën e forcave tokësore perëndimore kundër Shtetit Islamik (ISIS) në Irak. Sipas gazetës së përditshme kuvajtiane ”Al Khalij”, 4 000 mijë ushtarët

Rusia është e gatshme “për një bashkëpunim sa më të ngushtë me Egjiptin në luftën kundër të gjithë formave të terrorizmit”. E ka deklaruar presidenti rus, Vladimir Putin, në një mesazh ngushëllimi për udhëheqësin egjiptian Abdel Fatah El Sisi për vrasjen barbare të 21 të krishterëve egjiptianë që u ekzekutuan

Që në fillmi është kuptuar që Syriza do të përfaqësonte një risi në politikën europiane. Aleksis Tsipras dhe ministri i Ekonomisë, Yanis Varoufakis, janë dy personazhet që përfaqësojnë këtë ris. Ky i fundit shihet me një sy negativ nga eurokratët, pas deklaratave të ashpra pas ardhjes në pushtet të Syrizas.

Egjipti i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë kundër militantëve të Shtetit Islamik në Libi. Presidenti al Sisi tha se ajo që po ndodh në Libi është rrezik për paqen dhe sigurinë botërore. Deklaratat e tij erdhën ndërkohë që avionët bombardues egjiptianë nisën të godasin pozicionet e ISIS

Bisedimet mes Greqisë dhe ministrave të financave të eurozonës kanë dështuar pasi Greqia e refuzoi paketën e shpëtimit të ofruar nga BE duke e quajtur absurde dhe të papranueshme. Ata po takoheshin në Bruksel në përpjekje për të arritur një marrëveshje të re në lidhje me shpëtimin e Greqisë, që

Një grup hackerësh ka vjedhur deri 1 miliardë dollarë nga banka në të gjithë botën, në atë që mund të jetë një prej shkeljeve më të mëdha të sigurisë në banka, bëri të ditur kompania ruse e sigurisë Kaspersky Lab, në një raport që ka dalë sot. Shumica e bankave

Rënia e Muamar Ghedafit e ka kthyer prapa Libinë me dy shekuj, me “tribalizimin e territorit” ndërkohë që regjimi i Kolonelit “u kish dhënë libianëve një krenari që nuk e kishin njohur kurrë”. Dihet që Italia ka qenë ngahera vendi më pranë Libisë. Dhe deklarata të tilla nuk mund të

SHARE

Bota

Send this to a friend