BOTA

“Më vjen turp nga vendi im, më vjen turp nga presidenti im dhe më vjen turp nga vetja që nuk kam bërë më tepër për t’i ndihmuar këta njerëz”… Senatori republikan i Arizonës, John McCain nuk mund të ishte treguar më i drejtpërdrejtë se kaq për të kritikuar rolin e

Luka Hurst “Newsweek” Autobiografia e Hitlerit ‘Mein Kampf’ (Lufta ime), do të publikohet sërish në Gjermani, për herë të parë që nga vdekja e diktatorit nazist në vitin 1945. Instituti i Historisë Bashkëkohore në Mynih, ka bërë me dije më shumë detaje lidhur me versionin integral të këtij botimi, që

Greqia ka dërguar në Bruksel një listë të parë me reforma, për t’i hapur rugë konfirmimit nga ana e BE, FMN dhe Bankës Qendrore Europiane, për zgjatjen me 4 muaj të huave. Nëse ky draft do të marrë dritën jeshile, propozimi do të finalizohet të hënën. Sipas mediave lokale masat

Rebelët filorusë në Ukrainën lindore konfirmojnë tërheqjen e artilerisë së rëndë nga vija e frontit, sic ishte rënë dakord në Minsk, por qeveria e Kievit sinjalizon se afro 60 tanke kanë hyrë në Ukrainë për t’u sjellë përforcime rebelëve. Për të kompletuar këtë fazë, janë parashikuar dy javë. Të dy

Peter Oborne, një prej penave historike të gazetarisë britanike, ka dhënë dorëheqjen nga roli i komentatorit politik tek Daily Telegraph, duke akuzuar drejtuesit e të përditshmes konservatore britanike se kanë mbuluar detaje të rëndësishëm në rrëfimin e skandalit të HSBC. Në fakt ky institut i kredidhënies shfaqet në listën e

Përmasat e ekzekutorëve dhe militantëve. Zhurma e detit, e dëgjuar në shumë filma, shpërpjestimi i madhësisë së kokës dhe hijet e gabuara në rërë. Ku mbaron propaganda dhe ku fillon realiteti? Video e ekzekutimit gjakatar në masë në plazhet e Libisë është false? Apo duhet të kremi vërtetë frikë nga

Ka dhe nga ata që thonë se tingëllon pak si e çuditshme që “një spiune e Mossadit, e paguar nga SHBA, është e vetmja burim mediatik e ISIS, dhe që dikton kohët e politikës ndërkombëtare ndaj terrorizmit”. Si të thuash: kush vendos kur, dhe nëse u duhet shpallur luftë terroristëve

Ministri i jashtëm i Turqisë thotë se vendi i tij dhe Shtetet e Bashkuara synojnë të fillojnë një program për trajnimin dhe pajisjen e rebelëve sirianë të mbështetur nga perëndimi në fillim të muajit të ardhshëm. Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha sot se Turqia dhe Shtetet e Bashkuara

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry thotë se komuniteti ndërkombëtar po diskuton për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë si përgjigje ndaj rrëmbimit të territoreve ukrainase, duke thënë se Rusia është angazhuar “në një proces absolutisht të paturpshëm dhe cinik” gjatë ditëve të fundit. Duke folur në Londër para bisedimeve me

Nga Giampaolo Rossi* Foreign Fighters, luftëtarët e huaj islamikë të impenjuar në Siri, Irak dhe Libi konsiderohen sot si një nga kërcënimet më të mëdha për sigurinë e Perëndimit për dy arsye: a)- Mundësia që shumë prej tyre mund të kthehen në vendet e origjinës (veçanërisht në Europë), si një

SHARE

Bota

Send this to a friend