BOTA

Një analizë për të kuptuar të vërtetën: prapa saj mund të fshihet një çështje e ndjeshme e sigurisë kombëtare Pavarësisht ftesës së bërë ditë më parë gazetarëve nga Presidenti kanadez Justin Trudeau që të mos i konsiderojnë arrestimet e Kovrig dhe Spavor si raste të lidhura me ndalimin e Sabrina

Cunami i së shtunës në Indonezi u shkaktua nga një pjesë e ishullit ku shpërtheu vullkani Anak Krakatau që u rrëzua në oqean. Konfirmimi erdhi të hënën, pasi zyrtarët e agjencisë së fatkeqësive natyrore, thanë se duhet të zhvillojë një sistem të ri paralajmërues për cunamin. Të paktën 373 persona u vranë, qindra të plagosur dhe shumë ndërtesa u dëmtuan

Nga Binoy Kampmark Qeveritë dhe regjimet qeverisëse, tentojnë të përballen me revolucionin përballë rritjeve të mëdha të çmimeve. Sundimi i Margaret Thacerit në Britani, u trondit nga rritja e zgjedhjeve. Në Francë, dikur i përqafuar me entuziazëm, Emanuel Macron ka vendosur të lërë terrenin e pasur me sfida kundër administratës

Një letër e shkruar nga shkencëtari, Albert Einstein, në të cilën ai shtjellon konceptin e tij për fenë, do të vendoset në një ankand të martën në Nju Jork. E ashtuquajtura “Letra e Zotit” është shkruar më 1954 dhe pritet të shitet për 1.5 milion dollarë. Fituesi i Çmimit Nobel,

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e rrjeteve dhe ka prekur shume njerez. Behet fjale per Sully, qenin labrador, i cili ishte qeni i shërbimit që i bënte shoqëri ish-presidentit të SHBA. Ai

Ndoshta njerëzit që janë globalistë, të cilët pranojnë se ne duhet të bashkëpunojmë, janë dyfish patriotë. Globalizmi ka të bëjë me riorganizimin e shoqërisë, bazuar në përvojën që është akumuluar diku tjetër. SHBA-ja ka shërbyer prej kohësh si një model global dhe një fanar i shpresës. Trump në thelb po

Më poshtë janë disa prej gjërave më të rëndësishme që duhet të dini rreth komunitetit të inteligjencës të Rusisë Brenda dhe jashtë vendit, akronimi rus i vitit ka qenë “GRU” — iniciale të dikurshme, për që rëndom përdoren për Drejtorinë e Inteligjencës Ushtarake të vendit. Stafi i agjencisë tani akuzohet

Demokratët ishin shumë të pafatë në zgjedhjet e vitit 2016, shkruan Ross Douthat në “The Neë York Times”, por “në shumë drejtime, liberalizmi dhe Partia Demokratike kanë qenë me fat qysh prej atij viti”. Me ekonominë që lulëzon, ISIS-in kryesisht të mposhtur, dhe terrorizmin të frenuar, Donald Trumpi duhej të

Hillary Clinton do të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2020. Për këtë janë të bindur dy njerëz të afërt të familjes Clinton. Mark Penn, këshilltar i vjetër i familjes Clinton dhe Andrew Stein, president i Këshillit Bashkiak, kanë folur për Wall Street Journal. Sipas tyre, ish-Zonja e

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi në 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris, se kishte konflikte të shumta rajonale në botë dhe theksoi se paqja mund të arrihet vetëm përmes bashkëpunimit dhe kompromisit. Duke hapur Forumin e Paqes së Parisit, Merkel paralajmëroi se nacionalizmi është duke ngritur

SHARE

Bota

Send this to a friend