BOTA

Turqia pezulloi më shumë se 9,100 oficerë policie me lidhje të dyshuara me grushtin e dështuar të shtetit vitin e kaluar, sipas raporteve të medias lokale. Zyrtarët po hetohen për lidhje të dyshuara me klerin amerikan Fethullah Gulen, një ish-aleat i presidentit Rexhep Tajip Erdogan, i cili tani akuzohet nga

Emmanuel Macron rrezikon të mbetet prapa Marine Le Penit në pjesën e fundit të fushatës presidenciale franceze, me kandidaten e ekstremit të djathtë që përcakton ritmin dhe axhendën. Kandidatit favorit “ia morën shpirtin me pyetje” punëtorët në grevë për zhvendosjen e fabrikës së tyre në Poloni, pak kohë pas një

Donald Trump dje zbuloi një përmbledhje të planit të reformës tatimore, që ai premtoi gjatë fushatës së tij, duke përfshirë një shkurtim ambicioz prej 20 përqind të taksës për disa biznese. “Sipas planit tatimor Trump do të kemi një shkurtim masiv të taksave, si dhe reformë e thjeshtësim masiv të

Kina dhe Evropa po kërkojnë të ndërtojnë një stacion qendror njerëzor në Hënë. Përfaqësuesit e agjencive hapësinore kineze dhe evropiane kanë diskutuar bashkëpunimin për një bazë në Hënë, si dhe përpjekje të tjera të mundshme të përbashkëta, sipas zëdhënësve dhe raporteve të mediave. Puna u zbulua fillimisht nga Tian Yulong,

Nicolas Sarkozy është duke planifikuar që të anashkalojë Emmanuel Macronin, presidentin e mundshëm të Francës pas balotazhit, duke e detyruar atë të pranojë një qeveri konservatore të udhëhequr nga partia e republikanëve e Sarkozysë. Ish-presidenti, lojërat prapa kuintave për pushtet të të cilit, i kanë dhënë nofkën “Don Sarko”, ka

The New York Times e ka quajtur “yll në rritje” e Shtëpisë së Bardhë. Dhe Donald Trump po i jep role gjithnjë e më të rëndësishme. E megjithatë, siç thonë të mirëinformuarit, Dina Habib Powellit nuk i ka hipur vetja në qejf. Gjithmonë e qeshur, ish-ja e Goldman Sachs, sikur

Facebook gjendet sërish në presion për shërbimin e tij Facebook Live, pasi një tailandez transmetoj një video të tijën duke vrarë të bijën 11-muajshe. Vutisan Vongtalaj, 20 vjeç filmoi vrasjen e vajzës së tij në tarracën e një hoteli të braktisur, përpara se të vriste veten, bëri të ditur policia

Ndoshta e keni vënë re se gjërat janë duke u bërë pak më të … tensionuara në botë. Një konflikt i madh global – i njohur gjithashtu si Lufta e Tretë Botërore – tani është një mundësi. Sipas të dhënave të fundit të SIPRI, shpenzimet botërore ushtarake vlerësohen të kenë

Lajmet që vijnë këtë mëngjes nga Siria janë dy. I pari është se lideri i Al Kaedës, Ayman al-Zavahiri u bëri thirrje rebelëve, me një mesazh audio të lëshuar në rrjet, për të vënë në zbatim një “luftë guerilase afat-gjatë” kundër Bashar al Assadit. Për udhëheqësin xhihadistë, “kjo do të

Kandidati centrist Emmanuel Macron dhe udhëheqësja ei ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, dolën i pari dhe e dyta respektivisht në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Francës të dielën, sipas parashikimeve të sondazheve. Ata do të përballen me njëri-tjetrin, në një balotazh më 7 maj. Balotazhi do të

SHARE

Bota

Send this to a friend