BOTA

Një bashkëbisedim me Zbigniew Brzezinski, ekspert i politikës ndërkombëtare Kur ju ishit Këshilltar për Sigurinë Kombëtare i Presidentit Carter, Moska ishte kryeqyteti i Bashkimit Sovjetik. Tani është vetëm i Rusisë. A bëhet fjalë gjithmonë për kryeqytetin e një superfuqie? Në nivel strategjik, po të flasim nga pikëpamja ushtarake, Rusia është

Nga Donald Trump* Jemi mbledhur këtu në Altarin e Lirisë. Në këto brigje, në këtë datë, plot 75 vjet më parë, 10.000 burra derdhnin gjakun e tyre dhe mijëra prej tyre flijuan jetën e tyre, për vëllezërit, vendet e tyre, për mbijetesën e lirisë. Sot, kujtojmë ata që ranë, dhe

Nga Amitai Etzioni Mençuria konvencionale, ndalet në mënyrë korrekte tek rritja e skeptikëve evropianë, të cilët kundërshtuan integrimin gjithnjë e më të madh të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në një komunitet. Këta skeptikë, përfshijnë partitë e krahut të djathtë dhe populistët. Euroskeptikët fajësohen për Brexit, ndërsa kanë shkaktuar

Nga Jeva Lange Kur u pyet në vitin 1923, pse dikush do të përpiqej të ngjitej në majën e malit Everest, alpinisti anglez Xhorxh Mallori, shqiptoi 3 fjalë të pavdekshme: ”Sepse është atje!”. Për dekada të tëra, sfida e paraqitur nga ekzistenca e Everestit si maja më e lartë e

Pjesëmarrja ishte më e larta në 20 vite, 51 % në total. Pjesëmarrja më e lartë ishte në Belgjikë, me 89% dhe më e ulëta në Slloveni, 28.29%. Partitë e gjelbëra morën një rezultat të mirë dhe thanë se një “dallgë e gjelbër” ishte duke vërshuar nëpër Evropë. Në Francë,

Kryeministri grek Alexis Tsipras, i cili dha dorëheqje pas humbjes së partisë së tij në garën për Parlamentin Europian, ka deklaruar se do t’i kërkojë presidentit të shpërndajë parlamentin, dhe të mbahen zgjedhje të parakohshme.  “Nuk ishte përfundimi që ne parashikuam. Rezultatet e zgjedhjeve i jep të drejtë opozitës që

Arba Kokalari ka arritur që të futet në parlamentin Europian, pas zgjedhjeve europiane të mbajtura në 28 vendet e bllokut, duke u bërë shqiptarja e parë eurodeputete. eputetja që përfaqëson Suedinë në Parlamentin është mbesa e intelektuales, e atdhetares së njohur Musine Kokalari. Kokalari kandidonte për partinë  Moderate në Suedi,

Tensionet mes SHBA-ve dhe Iranit janë përshkallëzuar kohët e fundit, pasi presidenti amerikan Donald Trump nxiti sanksione ekonomike dhe presion ushtarak mbi rivalin e tij. Marrëdhëniet e paqëndrueshme mes dy vendeve nuk janë gjë e re. Marrëveshja, e njohur edhe si Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit, u miratua

Nga Ian Kershaw Çfarë duhet të bëjë Bashkimi Evropian, në mënyrë që të përballet me morinë e problemeve të rënda që ka përpara? Disa propozojnë “më shumë Evropë”, që do të thotë një integrim më i thellë. Por shumë evropianë ngurrojnë ta ndërmarrin këtë rrugë, dhe Britania është gati të

Le t’a fillojmë me lajmin e mirë:Rreth 150.000 emigrantë tentuan të hyjnë në mënyrë të paligjshme në Evropë vitin e kaluar. Kjo shifër, përfaqëson një rënie prej 92 për qind që nga viti 2015. Numri i njerëzve që kërkojnë azil në kontinentin e vjetër, në vitin 2018 ishte 646.000, ose

SHARE

Bota

Send this to a friend