Bota.al

Bota.al

Joseph S. Nye Ish Ndihmës Sekretar i Mbrojtjes i SHBA, dhe Kryetar i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës. Profesor në Universitetin e Harvardit Ngjitja e Kinës ka nxjerrë në pah shumë pikëpyetje për Perëndimin, teksa disa pyesin nëse ajo është nisur drejt uzurpimit të rolit udhëheqës global të Europës. Një editorialist

Trupi i një alpinisti të humbur francez më në fund është gjetur… pas 32 vjetësh. Disa alpinistë në Mont Blanc, në Alpe gjetën eshtrat e ngrira të Patrice Hyvert të enjten që kaloi, ndërkohë që i ngjiteshin masivit të Mont Blancut, bën të ditur Le Dauphine Libere. Pasi alpinistët gjetën

Në fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale më 10 korrik 1994 këtë nuk do ta kishin besuar as politikanët dhe as ekspertët. Në atë kohë thuhet se për Aleksander Lukashenkon votuan më shumë se 80 për qind e bjellorusëve. Për herë të parë Lukashenko, drejtor i një kooperative bujqësore shtetërore,

“Nanoteknologjia” – çdo gjë e ndërtuar në shkallë nanometri, vetëm disa herë më shumë se madhësia e një atomi – ka një aureolë shkence imagjinare përreth. Megjithatë, gjithkush prej nesh me siguri ka pasur pranë dikur e diku pak nanoteknologji. Provoni të bëni një kërkim në Google për këtë fjalë.

Poetët në Greqinë e lashtë, kanë thënë shumë kozmogoni. Por, ajo që është ruajtur më së miri dhe ka dominuar mbi së gjithash është teogonia e Hesiodit. Në këtë epos, brenda kaosit fillestar erdhën perëndit e para, siç Gaia (nëna Tokë). Gaia krijojë qiellin për t’u mbuluar. Lindën një ushtri

Trajneri i Holandës, Van Gaal tha se dy lojtarë refuzuan që të gjuajnë penalltinë e parë në ndeshjen dramatike kundër Argjentinës. Ekipi nga Amerika Latine shënoi katër penalltitë për të siguruar një vend në finale. “Duhet të shënosh penalltinë e parë dhe unë ua kërkova dy lojtarëve të gjuajnë përpara