Bota.al

Bota.al

Eric E. Schmidt* Jared Cohen* Gjatë dekadës së ardhshme, afro pesë miliardë njerëz do të jenë të lidhur në internet. Rritja më e madhe e numrit do të vijë në shoqëritë që, sipas grupit për të drejtat e njeriut, Freedom House, janë më të shtypura prej censurës: vende ku, klikimi

Këtë herë pohojnë se e kanë provën: shenjat e gishtërinjve. Janë të Nazario Moreno Gonzales, alias El mas loco, “më i cmenduri”, një prej narko-apostujve të Kalorësve templarë. Marinsat amerikanë e kanë vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri në Tumbiscatio, Sierra Madre del Sud, një prej bastioneve të organizatës kriminale. Më

Terrorizëm i ri global, trafik fëmijësh, dokumenta, armë dhe drogë, rrëmbim dhe luftë spiunësh, apo problem në strukturën e njërit prej avionëve më të sigurtë në botë. Katër ditë pas zhdukjes së Boeing 777 të Malaysia Airlines, që udhëtonte nga Kuala Lumpuri për në Pekin me 239 pasagjerë në bord,

Milion pas milioni, vazhdon hemorragjia e ngadaltë e përdoruesve të shërbimeve të mesazheve që lënë WhatsAppin – aplikacionin që krejt papritur, themeluesi Jan Koum ia shiti Facebookut, pak më shumë se dy javë më parë – për të kaluar në platforma alternative. Të rinj dhe të rritur që druhen se

David L. Phillips Rusia është duke e përmendur “precedentin Kosovë”, si justifikim për veprimet e saj në Krime. Ky është një argument i pavërtetë. Ka dallime themelorë, ligjorë dhe politikë mes procesit të sanksionuar ndërkombëtarisht, i cili e pati kulmin me pavarësinë e Kosovës, dhe grabitjes së territorit që Rusia

Dokumentat e deklasifikuar / Siguria e përbashkët dhe marrëveshjet ekonomike: planet e presidentit të SHBA Moskë, 14 janar 1994. Presidenti amerikan, Bill Clinton, ai rus, Boris Jelsin dhe ukrainas, Leonid Kravchuk firmosin marrëveshjen e carmatimit bërthamor të Ukrainës. Eshtë fillimi i kthesës në marrëdhëniet e vështira Moskë-Kiev, që do të