Bota.al

Bota.al

Nga Josh Rogin Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, shprehet vazhdimisht se dështimi i dekadave të fundit për të pasur një politikë të jashtme me Korenë e Veriut, nënkuptonte se nuk kishte zgjidhje tjetër, veçse të fillohej gjithçka nga metoda e freskët, personale dhe “madhështore” e zotit Trump. Por fakt

Nga Achim Peters Ndonëse truri ynë përbën vetëm 2 për qind të peshës tonë trupore, ky organ konsumon gjysmën e kërkesave të përditshme në karbohidrate, dhe glukoza është “karburanti” më i rëndësishëm i tij. Kur ndodhet në një stres akut, truri kërkon rreth 12 për qind më shumë energji, duke

Përbërësit: 1 lugë me niseshte 5 lugë me lëng të karotave 1 lugë me ajkë Përgatitja dhe aplikimi: Në gjysmë gote me ujë tresni niseshtenë. Hidheni në një tenxhere dhe shtoni 100 ml ujë të valuar. Vendoseni në zjarr dhe e zieni në temperaturë të ulët deri kur të trashet.

Nga Jessica Rizza Çdo prind ka një rol udhëheqës thelbësor për të rritur një fëmijë të lumtur,  sepse fëmija ka nevojë që të jetë i shoqëruar në udhëtimin drejt zbulimit të pavarësisë së tij, me largpamësi dhe besim.  Shpesh sillemi me fëmijët duke u nisur nga humori i momentit ose

Fytyra me puçrra Një maskë shumë e mirë për këto lloj fytyrash është përzierja e kosit me mjaltë. Pasi është krijuar përbërja e kosit me mjaltë, ajo këshillohet që të vendoset në fytyrë me dorë duke e masazhuar lehtë nëpër fytyrë. Mbahet në fytyrë për disa minuta dhe më pas

Nga Luka Kemp Shoqëria modern, po vuan nga “shterimi i përkohshëm”, tha në një rast sociologia Eliza Bulding. “Nëse dikush ka mbetur i asfiksuar nga ballafaqimi me të tashmen, ai nuk ka më energji për të imagjinuar të ardhmen”- shkruante ajo. Në të njëjtin përfundim arriti historiani Arnold Tojnbi, në