Bota.al

Bota.al

Gjithçka ka një fund, edhe programi i ndihmave për Greqinë. Askush nuk dyshon që ky vend i përfshirë nga kriza do të ketë nevojë për ndihmë tjetër, pas përfundimit të programit në fund të vitit. Troika bisedon në Paris Së shpejti mbushen pesë vjet, që kur Greqia e mbytur në

ADI AMIN / Ish boksieri, që spikaste për sadizmin e torturave. Një zezak gjigand me instikt vrasësi dhe natyrë gaztori. 100 kilogramë dhe dy metra gjatësi, që shkaktonin terror por që në të njëjtën kohë kishin dicka qesharake e ngathtësie. “Një vrasës dhe një klloun”, shkruante e përjavshmja amerikane Time

Dy rituale makabër, pothuajse identikë. “Mesazhet drejtuar Amerikës”, me prerjen e kokës të gazetarëve James Foley dhe Steven Sotloff, të filmuar në kodrat e shkretëtirës në jug të Raqqas në Siri, hapin dhe mbyllin qarkun e gjakut të skicuar prej terroristëve të Shtetit Islamik në dy javët e fundit. Në

Në mesin e luftës së gazit me Ukrainën dhe përshkallëzimit të sanksioneve me Perëndimorët, Vladimir Putini nisi ndërtimin e gazësjellësit, nëpërmjet të cilit Rusia do të eksportojë në sasira të mëdha gaz Kinës si dhe ribalancojë shkëmbimet e saj tregtare drejt Azisë. “Ne po nisim projektin e ndërtimit më të

[Udhëheqës botërorë që vdiqën në rrethana misterioze] Perandori Haile Selassie (që do të thotë “fuqia e Trinisë”) i Etiopisë ishte një figurë “më e madhe-se-jeta”, që e ka origjinën e tij nga figura biblike e mbretit Solomon dhe Mbretëresha e Shebas. Ai u quajt Luani Pushtues i fisit të Judës

Ligjet, e thene thjesht, jane rregulla te formes se shkruar ose jo, qe kane fuqi dhe legjitimitet zbatimi ne nje shtet. Ato mbrojne qytetaret dhe thyerja e tyre denohet dhe ndeshkohet, duke bere te mundur stabilitetin e vendit dhe ndalojne kthimin e tij ne anarki. Megjithate, ka ligje qe jane