Bota.al

Bota.al

Quhet FXXK dhe do të prodhohet vetëm në 40 ekzemplarë. Makina e re e Ferrarit, pasardhësja e La Ferrari, do të jetë rivalja e fortë e Bugatti Veyron, sepse do të ketë 1036 kuaj fuqi. Pra, më shumë se makina më e shpejtë e botës deri tani. Ajo do të

Edhe miliarderi amerikan Donald Trump, aspirues i kandidaturës republikane për në Shtëpinë e Bardhë ka qenë një nga personat që i ka shkuar nga pas princeshës Diana pas divorcit të saj me princin Charls të Anglisë. E ka zbuluar këtë fakt gazeta britanike “The Sunday Times” sipas të cilës Trump

  Pas pushtimit të Afganistanit nga SHBA në vitin 2001, Osama bin Ladeni u detyrua të largohet nga Kandahari, ku ishte vendosur prej vitit 1997. Në nxitim e sipër, në një prej ndërtesave përballë ministrisë së jashtme të talebanëve, aty ku takoheshin të mëdhenjtë e al Kaedës, kishin harruar më

Nëse beteja e Lepantos e vitit 1571 shënon një ndalim të ekspansionit turk në Europë, ajo e Nikopolit e vitit 1396 mbetet themelore sepse përcakton penetrimin përfundimtar të turqve në Ballkan. Të mposhtur, europianët hoqën ndorë nga ndalimi i ekspansionit që do të vazhdonte pa u ndalur deri në nënshtrimin

Ishte çështja e parë e denjë për një detektiv në historinë kriminale britanike. Por detektivi në atë rast, pavarësisht nuhatjes së tij që duhej ta kish vendosur në rrugën e duhur, nuk mjaftoi. Ja se si shkuan gjërat në Road Hill House, në fshatin e Rode, konteja e Uiltshire (Angli):

  Konfuci lindi në vitin 551 p.e.s. në Shtetin e Lusë (sot pjesë e provincës së Shangdong), në Kinë. Ishte bir i një pjesëtari të familjes Kong, komandant i lartë i ushtrisë së Lusë, dhe i një vajze të re për të cilën dihet vetëm që vinte nga familja Yan.