Bota.al

Bota.al

Jeffrey Mankoff* Edhe nëse SHBA ia dalin në përpjekjen e fundit për të parandaluar aneksimin e Krimesë nga Rusia, kriza ukrainase do të ketë jehonë të gjatë në politikën e jashtme të SHBA. Gjatë pesë viteve të fundit, fokusi i administratës Obama ka qenë kufizimi i angazhimeve të SHBA jashtë

Një veprimi i korrespondon gjithmonë një kundërveprim. Veprimi në fjalë është spiunimi i kryer nga agjencia për sigurinë kombëtare amerikane, NSA, dhe i zbuluar prej Eduard Snoudenit. Kundërveprimi janë celularët antipërgjim, një propozim i ri i teknologjisë së lartë që është duke fituar mbështetje në të gjithë botën. Në fakt,

Fareed Zakaria Ndjesia e përgjithshme gjatë fundjavës që kaloi ishte që Krimea tashmë është e humbur dhe se i fituari i madh ka dalë presidenti rus, Vladimir Putin. A është kjo e vërtetë dhe cfarë do të ndodhë me Ukrainën? Nuk ka dyshim që Rusia i ka krijuar tashmë këta

Ndonjëherë, rrëmbime të tillë ndodhin për arsye krejt specifike. Në 4 tetor 2006, Hakan Ekinci, u fut në kabinën e avionit të Turkish Airlines që fluturonte nga Tirana për në Stamboll, pasi një stjuardesë kishte hapur derën e kabinës. Ekinci tha se kishte një bombë dhe që do ta shpërthente

Noam Chomsky Në fund të vitit 2013, BBC publikoi rezultatet e një sondazhi të “Win/Gallup international”. Pyetja që u ish bërë të intervistuarve ishte: “Cili shtet është rreziku kryesor për paqen në botë?” Një “superfitore” e SHBA, që mori trefishin e votave të vendit që u rendit i dyti, Pakistani.

Inteligjenca online, midis avatarësh dhe botësh virtuale, në dosjet qeveritare amerikane dhe në investigimet e New York Times. Me një surprizë: gabohesh nëse i nënvlerëson sistemet e vjetra. “Në kohë lufte e vërteta është aq e çmuar se që duhet shoqëruar gjithmonë nga një badigard gënjeshtrash”, Winston Churchill Gënjeshtra dhe