ANALIZA

Nga Sidnej Perkovic Kur njerëzit i bashkohen një turme, lidhjet fizike dhe emocionale përcaktojnë lëvizjen, gjendjen mendore dhe vullnetin e tyre për të vepruar. Kuptimi i turmave, mund të na ndihmojë të menaxhojmë panikun e shkaktuar nga një sulm terrorist. Një shkencë e turmave, është jetike për menaxhimin e shumë

Nga Robert E. Hunter Ndërsa aleatët e Amerikës në Evropë, pyesin veten se çfarë do të bëjë tjetër presidenti Donald Trump për të dobësuar NATO dhe elementë të tjerë kryesorë të Aleancës Atlantike, ata nuk janë fokusuar mjaftueshëm tek një kërcënim tjetër ndaj sigurisë evropiane. Ky kërcënim është Brexit:tërheqja e

  Nga Anne Applebaum Mbrëmjen e së shtunës, 3 anije të vogla ukrainase u larguan nga porti ukrainas i Odesa, dhe po udhëtonin drejt portit ukrainas të Mariupolit. Përgjatë rrugës, ata duhej të kalonin përmes Ngushticës së Kerçit, një hapësirë ujore që shtrihet midis gadishullit të Krimesë të pushtuar nga

Presidenti ka rivendosur totalisht primatin e PKK-së, të së cilës i është imponuar udhëheqës i padiskutueshëm. Kjo i mundëson që ta përjetësojë binomin kapitalizëm – dirixhizëm. Por në perspektivë tranzicioni politike, me të panjohurat relative, duket i pashmangshëm “Parti, qeveri, ushtri, shoqëri, shkollë, Lindje, perëndim, Jug, Veri: Partia është udhëheqësja

  Nga Uilliam Brauder Muajin e shkuar, gruaja e Meng Honguei, një shtetas kinez dhe drejtues i Interpolit, raportoi se burri i saj ishte zhdukur gjatë një udhëtimi në Kinë. Kaluan 3 ditë, para se qeveria kineze të pranonte arrestimin, dhe vënien e tij nën hetim. Pas kësaj, Interpoli mori

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një president i ri, reformist në Francë, që premtoi një “rilindje evropiane”, e sheh tanimë veten duke u përpëlitur në krye të një vendi, që po bëhet sërish dhe me shpejtësi

Zyra e shtypit e kryeministres britanike, Tereza Mej ka bërë publike 40 arsyet se përse sipas saj, duhet mbështetur marrëveshja Brexit, e arritur mes Londrës dhe Brukselit, mbi mënyrën e daljes së vendit nga Bashkimi Evropian: Lëvizja e lirë, do të përfundojë njëherë e përgjithmonë, me futjen e një sistemi

Nga Maks Rid Mark Zukerberg, nuk është personi i parë në historinë njerëzore, që është frymëzuar nga August Çezari, themeluesi i Perandorisë Romake. Por ai është një nga të paktët, ku leksionet e mbretërimit të Augustit kanë një përkim konkret. Tek e fundit, që të dy këta burra i ndërtuan

Nga Shlomo Ben-Ami Tel Aviv – Historiani i ndjerë Erik Hobsbaum, e përshkroi shekullin XX-të si “epoka e ekstremeve”, në të cilën socializmi shtetëror krijoi gulagët; kapitalizmi liberal e çoi në depresione ciklike; ndërsa nacionalizmi e zhyti në dy luftëra botërore. Ai më pas parashikoi, se e ardhmja do të

Eurokracia është sistemi qarkullues i institucioneve hibride, që nuk duhet as të ekzistojnë, por megjithatë ekzistojnë. Gardianët e proceseve burokratike, të shtyrë nga vlera të pranuara, bëjnë politikë duke administruar një jo-shtet, dhomë kompensimi midis shteteve anëtare Rond – Point Schuman, një rrethrrotullim plot trafik dhe kaotik pak kilometra në

SHARE

Analiza

Send this to a friend