ANALIZA

Elizabeth Holtzman A duhet të konsiderojmë nisjen e procedurave për shkarkimin (impeachment) e presidentit Donald Trump? Shumëkush dridhet nga kjo ide, duke u frikësuar se si do të reagojnë ndaj kësaj nisme mbështetësit e Trump, dhe duke u shqetësuar se kjo do të polarizojë më tej një komb tashmë tejet

Nga Paul R. Gregory Tetëdhjetë vjet më parë, Josif Stalini i dh fund Terrorit të Madh, duke cituar si arsye “teprimet lokale”, që kishin “ardhur në vëmendjen e tij”. Dekreti i tij i 17 nëntorit 1938, i urdhëroi gjykatat ekstrajuridike, të quajtura trojka, që të ndalnin dënimin e të burgosurve

Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemali. Njëri nga këta vdiq, dy u vranë. Që të tre u çduknë. Po në vënt të tyre duallnë një duzinë tiranë dhe intriganë të tjerë Nga Faik Konica* Në

Nga Ivan Krastev Vjenë- Për një evropian, vizita në Shteteve të Bashkuara këto ditë, i ngjan paksa shkuarjes tek dentisti:dhëmbët janë të sëmurë, aroma juaj e gojës është problematike, dhe ju dilni që andej me një shije të keqe të vazhdueshme. Kohët e fundit, qëndrova për 3 muaj në Uashington

Nga Çarls Rajs & Shelli Këbertson Që nga viti 2009, në Bashkimin Europian kanë hyrë 3.4 milionë emigrantë të paligjshëm- azilkërkues ose emigrantët ekonomikë, që hyjnë pa vizë apo pa një status të konfirmuar të azilantit. Ata arritën në kontinent me anije dhe gomone nga deti, ose kapërcyen kufijtë tokësorë.

Nga Elias Groll Kur Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, u rikthye në vend pas një vizite në Phenian në muajin tetor, ai kishte me vete dy qenushë- Gomi dhe Songang- të dhëna si dhuratë nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un. Mesa duket, Gomi ishte shtatzënë

Nga Madeline Grant Në mbarë botën, një numër në rritje qeverish, po i përdor sanksionet ekonomike si një mjet për të ndikuar tek sjellja e vendeve të tjera. Taktikat e tyre nuk janë ndonjë gjë e re. Sanksionet dhe embargot, kanë një të histori të gjatë dhe të verifikuar, që

Nga John Kornblum Është shkruar shumë për rolin e fatit në histori dhe në politikë. S’ka dyshim, bota perëndimore dhe mbase e gjithë bota, mund të mendonte se kishte qenë e bekuar nga fati i mirë, kur Xhorxh H.W.Bush u zgjodh president i SHBA-së në vitin 1988. “41” hyri në

Presidenti Macron paraqitet shpesh si një Rothschild Boy. Është e drejtë, ama është një gjë dytësore. Analiza e mëposhtme demonstron sesi ai i është borxhli për fushatën e tij elektorale sidomos Henry Kravis, pronar i njërës prej kompanive të mëdha financiare globale, dhe NATO-s. Një barrë e rëndë që tani

Nga Jamie Bartlett Populistët e krahut të djathtë nga e gjithë bota, kanë pasur një periudhë të mirë muajt e fundit. Demokratët Suedezë, partia që është haptazi kundër emigracionit fituan 17.6 për qind të votave në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit, duke e renditur partinë e tyre të tretën në

SHARE

Analiza

Send this to a friend