ANALIZA

Toka po zien. Nga Siatëlli në Siberi këtë verë, flakët kanë gllabëruar qindra mijëra hektarë pyje në hemisferën veriore. Një nga 18 zjarret më të egër, po shkrumbon aktualisht Kaliforninë. Zjarret vranë javën e kaluar 91 persona në Greqi. Diku tjetër, njerëzit po vdesin si pasojë e të nxehtit ekstrem.

Nga Toni Barbër Një ushtri tankesh pushton rrugët e Pragës, xhevahirit të kryeqyteteve evropiane. Një lëvizje politike refomiste paqësore, u shtyp. Udhëheqësit e një kombi u rrëzuan nën presionin e Moskës, dhe u detyruan të mohonin idealet e tyre njerëzore. Pesëdhjetë vjet më parë në Çekosllovaki, gushti ishte çdo gjë

Me përfundimin e luftës, nëpërmjet një blici ushtarak, rusët hyjnë në Prishtinë: 2500 parashutistë të gatshëm të lëshohen mbi qytet. Moska hedh poshtë gjithçka, por do një sektor që ta kontrollojë. Ky është programi i studiuar nga Kremlini dhe nga Beogradi. Millosheviçi reziston, Jelcini jo. Dhe të parit nuk i

Nga George F.Will Pesëdhjetëeshtatë vjet më parë, një metaforë u bë konkrete. Duke filluar nga 13 gushti 1961, përgjatë kufirit prej 27 miljesh në perëndim të Berlinit, Perdja e Hekurt, u bë e prekshme në një mur pllakash betoni. Ai u shemb 29 vjet më parë, por historia se si

Nga George Beebe Kur kanë kaluar gati 2 vite, që kur përfshirja e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 minoi politikën amerikane, ka shpërthyer sërish zemërimi mbi rolin potencial të Moskës në zgjedhjet e mesit të mandatit, që mbahen në muaji nëntor. Në një konferencë shtypi të Shtëpisë së

Martin Kaparos Mesdita nuk kishte mëshirë. Termometri i kish kaluar 40 gradët, dielli përvëlonte dhe ajri ishte një seri zjarresh të vegjël. Hoxha bënte thirrje për faljen – thirrje drejtuar një perëndie dhe që pushtonte të gjitha hapësirat – dhe unë dëgjoja. Në xhaminë e Al Muajad, e vjetër pesë

Nga Ishaan Tharoor E marta e shkuar, ishte një tjetër ditë zgjedhore në Shtetet e Bashkuara, dhe gara ishte më e veçantë në distriktin e 12-të kongresual të Ohajos. Qarku, që përfaqëson një varg periferish dhe zonash rurale afër kryeqytetit të shtetit, Kolumbus, ka qenë një bastion republikan për më

Ascanio Celestini, Aktor Mbi urën e Xhenovës, që u shemb, kam kaluar qindra herë. Nuk banoj në atë qytet, por shkoj të punoj çdo vit. Ashtu sikurse punoj në Firence, në Napoli, Milano dhe Leçe. Dhe në shumë vende, që ndonjëherë i përshkojmë në këmbë, me vetëm pak hapa. Recanati,

Nga Robert Kagan Nëse ngrehina e rendit botëror liberal është sot e rrezikuar të shembet – dhe në fakt është – kur nisën të dobësohen shtyllat mbajtëse? Shumëkush përmend kohën kur Trump është zgjedhur president. Por, ndërsa qasja e “Amerika e Para” e Trump në botë, ka zgjeruar ndjeshëm të

Nga Simon Tisdall Nëntëmbëdhjetë muaj nën presidencën Trump, demokracia e SHBA-së po përballet me probleme serioze – por kjo nuk është e gjitha, apo kryesisht një faj i Donald Trumpit. Kjo krizë qeverisjeje, është krijuar gradualisht për dekada të tëra. Por vetëm tani, pasi sulmet ikonoklastike të Trump mbi besimet,

SHARE

Analiza

Send this to a friend