ANALIZA

Paul Krugman Një shekull më parë, Europa u vetëcopëtua gjatë një periudhe që u bë e njohur si Lufta e Madhe – katër vite vdekje dhe shkatërrim në një shkallë të paprecedentë. Më vonë, konflikti mori emrin Lufta e Parë Botërore – për arsye se një çerek shekulli më vonë,

Kina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe hapja e letrave mes superfuqive David Gordon Këtë javë, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ishte në Kinë, në kërkim të thellimit të marrëdhënieve mes vendit të tij dhe fqinjit në jug. Udhëtimi mund të shënojë fillimin e një epoke të re në lidhjet SHBA-Rusi-Kinë,

E nxitur nga Trojka, qeveria e Athinës ka nisur një plan ambicioz privatizimesh deri në vitin 2020. Dhe ka lëshuar pothuajse gjithçka që mund të shiste tek kinezët, arabët, turqit e madje dhe italianët Greqia është rikthyer të shesë tituj shtetërorë, pas katër vitesh përjashtimi nga tregjet, duke lënë të

Fareed Zakaria Vladimir Putini mund të jetë një burrë shteti i shekullit 19, që përdor muskujt sipas modës së vjetër për t’i dalë e tija, por është bërë e qartë se presidenti kinez, Xi Jinping shkon edhe një hap më tej, duke përdorur taktika edhe të shekullit 19, edhe të

6 momente themelorë që shpjegojnë euroskepticizmin e britanikëve STEPHEN FIDLER  Sondazhet thonë se rezultati i zgjedhjeve në Britani për Parlamentin Europian do të nxjerrë në krye Partinë për Pavarësinë të Mbretërisë së Bashkuar (UKIP), që deri kohët e fundit thjeshtë injorohej si një grup politik periferik, i cili kërkonte daljen e

Elif Sharak Shkrimtare, autore e “Bastardi i Stambollit” Në romanin e tij “Shuplaka”, Christot Tsiolkas i vendos ngjarjet në një barbeky në rrethinat e Melburnit. Por një version i kësaj historie dhune patriarkale është luajtur në rajonin turk të Somas, atje ku aksidenti minerar i javës që kaloi shkaktoi vdekjen

James Marson Për herë të parë në më shumë se dy dekada pavarësi të Ukrainës, Kostantin Kaliberda ka dyshime nëse do të hapë shkollën e tij lokale Nr. 17 për zgjedhjet e ardhshme, pavarësisht rolit që votimi i të dielës do të ketë për të mbajtur vendin të bashkuar. “Nuk

Ermal Gjinaj bota.al Të dielën qytetarët e 28 shteteve anëtarë të Bashkimit Europian do të shkojnë të votojnë për Parlamentin e ri të BE-së. Shumë prej tyre, për të mbërritur deri tek vendimi se kujt do ia japin votën, u është dashur të peshojnë disa ngjarje me rëndësi të jashtëzakonshme,

David Brooks Tashmë është e qartë se fundi i Bashkimit Sovjetik ishte njëkohësisht lajmëtar i fillimit të një epoke të vetëkënaqësisë demokratike. Pa një sistem rival për t’i vënë në provë, qeveritë demokratike kanë pësuar dobësim në të gjithë globin. Në SHBA, Uashingtoni është i polarizuar, në stanjacion dhe jofunksional.

Griff Witte* Kur votuesit në të gjithë Europën të shkojnë në kutitë e votimit këtë javë, për të zgjedhur parlamentin e ri europian, partitë e ekstremit të djathtë pritet që të jenë mes fitimtarëve. Por një prej fitimtarëve më të mëdhenj të zgjedhësve mund të jetë një njeri, emri i

SHARE

Analiza

Send this to a friend