ANALIZA

Joschka Fischer Strategjitë e mëdha politike dhe përvoja e përditshme shpesh herë kanë shumë të përbashkëta. Përpiquni, përshembull, të gëlltisni një sallam të tërë, dhe me shumë gjasa do të mbyteni për vdekje. Në botën e politikës së lartë, njerëzit nuk sillen ndryshe: ata e copëtojnë sallamin, përpara se ta

A nuk mundemi ne të heqim dorë një herë e mirë këto ide? Ndoshta jo, sepse ne preferojmë të imagjinojmë, sic thotë mallkimi i vjetër, që “jetojmë në kohëra interesante”. Sa për studiuesit dhe profetët, të gjithë e dimë që askush nuk ka marrë ndonjëherë ndonjë ftesë për në Davos

Frank Jacobs Sa herë që hapim e mbyllim sytë, situata në Ukrainë përkeqësohet. Në një lojë që të kujton “Rebelin pa kauzë”, Kievi dhe Moska po shkojnë drejt buzës greminës. Marrëveshjet e Gjenevës të 17 prillit për të çtensionuar situatën kanë patur efekt zero. Operacioni “antiterrorizëm” i Ukrainës është duke

Slawomir Sierakowski* Prej kohësh, intelektualët perëndimorë e kanë patur si “pikë të dobët” Rusinë. Volteri, mësuesi francez i tolerancës dhe një mik i madh i Katerinës së Madhe, thoshte se me kënaqësi do të shkonte të vendosej në Rusi, por vetëm nëse kryeqyteti i saj do të ishte Kievi, dhe

SHBA janë duke humbur durimin.Provojnë dhe riprovojnë të rinisin procesin e paqes në Lindjen e Mesme. Ndonjëherë e bëjnë bindshëm, ndonjëherë sa për sy e faqe. Të shumtë kanë qenë planet e hartuar në këta vite, asnjëherë fitues. Sepse dy protagonistët, izraelitët dhe palestinezët kanë qenë të vendosur në krijimin

Fareed Zakaria Politika e jashtme komandon vëmendjen kur ka menaxhim krizash. Shpërthen një revoltë në rrugë në Egjipt, ose Libi apo Ukrainë, dhe të gjithë pyesin se si duhet të reagojë presidenti i Shteteve të Bashkuara.  Ky është një element i rëndësishëm i rolit të Amerikës në botë, por është

SHBA dhe BE zgjerojnë sanksionet që synojnë të godasin sistemin e pushtetit politiko-financiar të Vladimir Putinit, të cilin e konsiderojnë përgjegjës për klimën destabilizuese që ka provokuar me dërgimin e ushtarakëve nga Moska në kufijtë e Ukrainës. Në shënjestër këtë herë ka përfunduar numri një i kolosit rus të naftës,

Julia Timoshenko, udhëheqësja e opozitës në Ukrainë që doli nga burgu pasi presidenti Viktor Janukoviç u largua nga vendi në shkurt, ka dhënë këtë intervistë për gazetaren Lally Weymouth të të përditshmes amerikane “The Washington Post”. Duhet të keni kaluar një periudhë shumë të vështirë në burg. Eshtë e tmerrshme

Kulla Eifel, Ura e Portës së Artë (Golden Gate Bridge) dhe Koloseumi konsiderohen me plot të drejtë si vendet më tërheqësit në botë, por ka dicka speciale kur shkon në një vend spektakolar në të cilin pak turistë kanë shkuar. Prandaj ju ftojmë të ndërmarrim këtë udhëtim virtual së bashku

“Sanksionet nuk do i bënin keq vetëm Rusisë, por të gjithë Europës”. Një mesazh që lobi filorus mund ta shtrijë nga energjia, tek të gjithë sektorët ku ndërthurja e interesave është forcuar në vitet e fundit. Që nga financa tek ekipet e futbollit, pasuria e re e oligarkëve rusë ka

SHARE

Analiza

Send this to a friend