ANALIZA

Në teori është një koalicion i madh. SHBA, Britania e Madhe, Franca, Izraeli dhe disa shtete afrikanë, të bashkuar në operacionin e shpëtimit të studenteve të Chibok, që janë marrë peng prej grupit ekstremist Boko Haram. Qeveritë perëndimore kanë vënë në dispozicion agjentë, mjete dhe informacione. Një ndihmë që mund

Hekurudha, stadiume, diga. Kina futet në Afrikë, ndërkohë që Europa mbetet jashtë Gazetat e Pekinit e quajnë “diplomacia e trenit”, sepse penetrimi kinez në Afrikë është duke “mbjellë” një seri rrjetesh hekurudhorë të ndërtuar në kohë rekord me financime, teknologji, inxhinierë dhe forcë punëtore të ardhur nga republika popullore. Dhe

Në Rusi, këto janë ditë festimesh të mëdha, kur të gjithë valëvisin shiritat ngjyrë të zezë dhe portokalli, me të cilët përkujtohet fitorja e Luftës së Dytë Botërore. Vladimir Putini ka zgjedhur ta asociojë atë epope me ngjarjet në Ukrainë, ku po këto ngjyra përfaqësojnë tashmë dëshirën për t’u rikthyer

Izraeli është duke shkelur rregullat “miqësorë” të spiunazhit, për të vjedhur sekretet tregtarë dhe teknologjikë të Amerikës Cfarë ka ndodhur me nderin mes hajdutëve? Kur Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) u kap duke përgjuar celularin e kancelares gjermane, Angela Merkel, u konsiderua një mënyrë e pasjellshme për të trajtuar një

David Clark Russia Foundation Shtrirja e ambicieve perandorake të presidentit rus, Vladimir Putin u bë e qartë kohët e fundit kur ai i quajti territoret jugorë dhe lindorë të Ukrainës si Novorossiya (Rusia e Re). Ky është emri që i vuri këtij rajoni Katerina e Madhe, pasi ua rimori otomanëve

Fabrizio Tassinari Instituti Danez për Studime Ndërkombëtare Teksa Europa feston përvjetorin e dhjetë të zgjerimit drejt Lindjes, një perde e kristaltë ka rënë përgjatë boshtit veri-jug të kontinentit. Kriza e borxheve sovranë mund të jetë fashitur për momentin, por ajo ka lënë pas një hendek që zgjerohet, mes vendeve financiarisht

Ai është Fytyra e Terrorit. Një lider i pamëshirshëm me një ideologji të çmendur. Dhe arkitekti sadist i një fushate masakrash dhe histerie. Megjithatë, shumë pak gjëra dihen për Abubakar Shekaun, lideri i Boko Haramit. Ai vepron në hije, duke lënë vartësit që të orkestrojnë urdhërat e neveritshëm që jep.

Arsalan Iftikhar CNN Hej, Boko Haram, a e keni lexuar Kur’anin kohët e fundit? Shumica e 1.6 miliardë myslimanëve në botë e kanë lexuar, dhe ne jemi të sigurtë që ai dënon rrëmbimin e vajzave të reja dhe shitjen e tyre si skllave – pavarësisht asaj që ju thoni se

Mes referendumit, zgjedhjeve presidenciale dhe përvjetorëve, muaji maj mund ta transformojë luftën civile në një konflikt. Objekti për t’u ruajtur: baseni i Donbasit dhe burimet e tij Nuk është bërë ende si Bosnja, por lufta civile në lindje të Ukrainës ka hyrë në një muaj vendimtar. Në 9 maj, festa

Thomas L. Friedman Deri tani, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka luajtur dobët në krizën e Ukrainës. Dua të them, sa i fortë mund të jesh, kur aleatët e tu këmbëngulin që të veshin maska? Por Putini mendon që i njeh kundërshtarët edhe më mirë nga sa ata e njohin

SHARE

Analiza

Send this to a friend